12 bin bilim insanı Türkiye’yi terk etti

Chicago Üniversitesi’nde profesör. Dr. Ufuk Akçigit’in yaptığı bir araştırmaya göre 12 bin akademisyen yurt dışına gitti. En verimli akademisyenlerin yurt dışına gittiğini söyleyen Akçigit, dönenlerin verimliliğinin yüzde 10 düştüğünü söyledi.

Türkiye’deki bilim adamlarının yanı sıra doktorların da yurt dışına beyin ihraç ettikleri biliniyor. Chicago Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Türkiye Bilişim Vakfı’nın desteğiyle dikkat çekici bir çalışma yürütüyor. Ufuk Akçigit rakamları açıkladı.

YURT DIŞINDAN 12 BİN AKADEMİK KATILIMCI VAR.

Dünya gazetesinden Özlem Ermish Beihan’ın haberine göre prof. Dr. Ufuk Akçigit’in yapay zeka destekli yaptığı bir araştırmaya göre 12 bin akademisyen halen yurt dışında. Türkiye’nin verimlilik odaklı yeni bir başarı öyküsü yazması gerektiğini belirten Prof. Akçigit’in araştırması, veriye dayalı siyasete hızla geri dönülmesi gerektiğini ve beyin göçüyle yurt dışına giden bilim insanlarının Türkiye’de söz sahibi olmasının sağlanmasının önemli olduğunu gösterdi.

“TÜRKİYE’NİN SORUNU YANLIŞ SORUDA”

prof. Akcıgit, Türkiye’deki akademik diasporayla ilgili raporun sunumunda, üç yıllık çalışmanın sonucu ortaya çıkan araştırmaya göre Türkiye’nin sorununun “doğru soruyu soramamak” olduğunu belirtti. prof. Akçigit’e göre Türk ekonomisinin sorunu kaynak yetersizliği değil, mevcut kaynakların doğru noktalara yönlendirilememesidir. Akçigit, doğru bir strateji olmadan gelecekteki bir dış finansman kaynağının yarardan çok zarar getirebileceğini belirtti.

“TÜRKİYE’DE NE KALMAK İLE GİTMEK NELERLE BAĞLANTILI OLMALIDIR”

“Türkiye’nin en önemli sorunu verimlilik” diyen Prof. Yenilikçi çeşmeden çıkan suyun çok zayıf olduğunu vurgulayan Akçigit, “Kaçak nerede? Onu bulmalıyız. Performansa dayalı bir büyüme geçmişimiz yok. Özel sektör ile akademimizi birleştirmiyoruz. En iyi üniversitelerimiz bile zemin kaybediyor” dedi.

Akçigit çalışmasının belki de en önemli bulgusu, beyin göçünün Türkiye’deki araştırmacılar üzerindeki olumlu etkisini sürdürmek için yurt dışına gidenler ile Türkiye’deki araştırmacılar arasında ortak projeler ve araştırma vakıfları ile güçlü bağlar kurmanın önemini göstermesidir. Hindi.

prof. Akçigit, “Türkiye’de kalanlar; Araştırma ve konferans fonları veya işbirliği projeleri yoluyla Türkiye’den yabancı araştırmacılarla temas kurulması teşvik edilmelidir. prof. Akçigit’in verdiği bilgiye göre, ABD’de yarının araştırmacıları olacak lisans ve doktora öğrencilerinin araştırma tez konuları bilgisayar ve elektrik mühendisliği gibi teknik alanlara odaklanıyor. Türkiye’de ise bu alanlar ticaret, tarım, tarih, psikoloji, din gibi alanların gerisinde kalıyor.

prof. Akcigit, “Türkiye’nin gelir düzeyi yüksek ülkeleri yakalamasının temel koşullarından biri, yarının teknolojilerini üretecek araştırmacıları yetiştirmektir. Türkiye bu kadar hızlı yayılan teknolojilere odaklanmama fırsatını kaçırıyor” dedi.

ABD’deki maaşın 10 katı

Araştırma detaylarında açıklanan veriler şöyle:

Akademisyenler 5 gruba ayrılır. Bunların arasında en verimli olanı yurt dışına gidiyor.

Verimlilik, akademik yayın ve yayın kalitesi ile ölçülür.

“Bırakın gitsinler, çoğu geri gelecek” diyorlar ama çalışma aynı zamanda üretkenliği en düşük bilim adamlarının geri döndüğünü de gösteriyor.

Verimliliği arttıkça akademisyen Türkiye’ye dönmek istemiyor. Buna beyin göçü paradoksu denir.

ABD’deki bilim adamlarının başlangıç ​​maaşı Türkiye’dekinin 10 katı.

Bir bilim insanı yurt dışına taşındığında ortalama üretkenliği yüzde 28 artıyor.

Yurt dışında çalışan bilim insanlarının üretkenliği yaklaşık yüzde 10 artıyor.

Bir akademisyeni Türkiye’ye geri göndermenin verimliliği yüzde 10 düşüyor.

İlginizi Çekebilir