20 uluslararası kuruluştan RTÜK’e tepki: Baskılara son verin

Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve insan hakları alanında çalışan 20 uluslararası kuruluş, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 5 Nisan tarihli kararıyla Fox TV, Halk TV ve TELE 1’in verdiği cezalara yanıt verdi. 2023.

ANKA’dan yapılan ortak açıklamaya göre, ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu olayları, hükümetin 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde eleştirel haberciliği engellemeye ve bilgi akışını kontrol etmeye yönelik sistematik girişiminin bir parçası olarak görüyoruz. 2023″

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi’nden (ECPMF) Medya Özgürlüğü Acil Müdahale Merkezi’nden (MFRR) yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

LİDER İTTİFAK, RTÜK’ü meşru eleştirileri SUSTURMAK İÇİN BİR ARAÇ OLARAK KULLANIYOR: “Medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve insan hakları alanında çalışan 20 kuruluş, Türkiye’deki düzenleyici kurum olan RTÜK’e, yayıncılara eleştirel habercilik nedeniyle para cezası vermeyi derhal durdurması çağrısında bulunuyor. Gazetecilerin ve yayıncıların önemli konularda halkı bilgilendirme ve hükümeti sorumlu tutma yükümlülüklerini yerine getirmelerine izin verilmelidir.

RTÜK, ülkedeki ifade özgürlüğünü ve medya çoğulculuğunu desteklemek yerine, iktidar ittifakı tarafından 14 Mayıs 2023 seçimlerinde meşru eleştirileri bastırmak ve kendilerine haksız avantaj sağlamak için bir araç olarak kullanılıyor. Kamusal tartışmanın bu şekilde bastırılması, seçim sürecini baltalıyor.

Bu cezalar, Şubat 2023’te Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye ve Mart 2023’te Halk TV, TELE 1, Fox TV, Show TV ve Yıldız EN TV’ye verilen bir dizi cezayı takip ediyor. RTÜK, kritik yayınları nedeniyle birçok programa da geçici yasak getirdi.

2022 yılında RTÜK, beş bağımsız yayıncıya 17 milyon 335 bin TL (yaklaşık 823 bin euro) olmak üzere 54 ayrı para cezası verdi. Buna karşılık hükümete yakın kanallara toplam 1 milyon 674 bin lira (yaklaşık 80 bin avro) tutarında dört para cezası verildi.

Hükümet sansürü yerel haber kanallarıyla sınırlı değildir; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Haziran 2022’de yayını kapatılan Alman yayıncı Deutsche Welle’nin (DW) Türkçe hizmet lisansını RTÜK’ün talebi üzerine Mart 2023’te yenilemedi. DW artık Türkiye’de tüzel kişilik olarak faaliyet gösteremeyecek ve muhabirleri ile editörleri, istikrarlı iş sözleşmeleri ve sosyal güvenlik yardımları olmadan serbest meslek sahibi olmaya devam etmek zorunda kalacak.

RTÜK’E BAĞIMSIZ YAYINCILAR ÜZERİNDEKİ BASKIYA DERHAL SON VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ: Bu gelişmeleri, hükümetin Türkiye’de 14 Mayıs 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde eleştirel haberciliği önlemeye ve bilgi akışını kontrol etmeye yönelik sistematik çabasının bir parçası olarak görüyoruz.

Yayın düzenleyici rolünü üstlenen RTÜK’ü, bağımsız yayıncılar üzerindeki baskıyı derhal durdurmaya ve ülkede ifade özgürlüğü ve medya çoğulculuğunun sağlanması için sorumluluklarına uygun hareket etmeye çağırıyoruz.”

İMZALI ORGANİZASYONLAR

Dilekçe şu kuruluşlar tarafından imzalandı: Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ), ARTICLE 19, Articolo 21, Coalition of Women in Journalism (CFWIJ), Committee to Protect Journalists (CPJ), Danish PEN, PEN UK, European Press Center ve Medya Özgürlüğü (ECPMF), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Freedom House, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), OBC Transeuropa (OBCT), Uluslararası PEN, Bağımsız Gazetecilik Platformu ( P24), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), İsveç PEN Kulübü, Dünya Gazeteciler Birliği (WAN-IFRA).

İlginizi Çekebilir