2000 öğrenci Ukrayna’da mahsur kaldı

URFA – Rusya’nın başlattığı askeri operasyon nedeniyle Ukrayna’da mahsur kalan Türkiye’den 2 bin öğrenci tahliye edilmeyi bekliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasının ardından uzun süredir Ukrayna’yı terk etmek isteyen Türkiye’den yaklaşık 2 bin öğrencinin kendilerini zor durumda bulduğu belirtildi. Yaklaşık 20-25 gün önce Türk büyükelçiliğinden tahliye edilmek isteyen öğrencilerin talebi, savaşın çıkmasına rağmen karşılanmadı. Acentemize ulaşan ve Ukrayna’nın Kharkiv bölgesinde mahsur kalan bir öğrenci hayatının tehlikede olduğunu bildirdi. Çatışmanın yoğun olduğu Donbass sınırına 30 kilometre uzaklıktaki kentte kalan ve adını vermek istemeyen bir öğrenci, sabah saatlerinde patlama sesiyle uyandıklarını söyledi. Ukrayna’daki Türk büyükelçiliğini aradıklarını öne süren öğrenci, yetkililerin kendilerine “Yetkimiz yok, bir şey yapamayız, cevap bekleyin” dediğini söyledi.

“ÜLKEDEN ÇIKAMIYORUZ”

Daha önce okudukları üniversitenin Türkiye’deki karşılığını almak için Ukrayna’dan ayrılamayacaklarını ifade eden öğrenci, “Buradaki 2 bin öğrencinin yaklaşık bini Urfalı. Şubat ayından beri ülkeyi terk etmek için telefon bekliyoruz. 20-25 gün önce Türkiye Büyükelçiliği ile görüştük. “Bize böyle bir yazı gelmedi, yetkimiz yok, isteyen dönebilir” dediler. Denkliğimiz tehlikeye gireceği için geri dönemedik. Çünkü Türkiye bizden yurt dışında kalış gün sayısı kadar istiyor. Ülkede olmamız gerekiyordu ve Türkiye bununla ilgili herhangi bir genelge yayınlamadı. Geri dönmeyi göze alamazdık, istesek de asla geri dönemezdik. Ülkedeki tüm havaalanları şimdi bombalandı. “Ülke tamamen Rus askerleri tarafından kuşatıldı, çıkamayız” dedi.

TAHLİYE İÇİN BEKLİYORUZ

Ukrayna’da Türk öğrencilerle iletişim halinde olmak için Whatsapp grubu kurduklarını aktaran öğrenci, markete gidemediğini ve erzaklarının olmadığını ifade etti. Yaşadıkları kentte elektrik ve internet kesintisi olacağı konusunda uyarıldıklarını öne süren öğrenci, bir an önce burayı boşaltmayı beklediklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı

İlginizi Çekebilir