70.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi için CBR muafiyeti

Merkez Bankası, bankacılık sektöründe tüketici kredileri faizlerine ek teminat tesis etme zorunluluğuna yeni bir norm getirdi. Buna göre Merkez Bankası, 70 bin liraya kadar ihtiyaç kredilerini menkul kıymet kuruluşundan muaf tuttu.

Bankacılık sektöründeki kaynaklar, kredisi 70 bin liranın altında olanlara ek teminat tesis edilmeyeceğini, 70 bin liranın üzerinde olanlara ise 70 bin lira kesinti yapılacağını, kalanı için ek teminat tesis edileceğini bildirdi.

Ayrıca deprem bölgesi ve bazı SGK’lardan borcu olanların kullanacağı ihtiyaç kredilerinin uygulamadan muaf tutulacağı açıklandı. Ancak bu karara rağmen kamu bankaları da dahil olmak üzere tüm bankalar bu hafta ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yükseltti. Geçen hafta %2,79 olan ihtiyaç kredisi veren özel bir banka, bu hafta faiz oranını 30 baz puan artırarak %3,09’a çıkardı. Bir başka özel banka genel kredi faiz oranını yüzde 2,01’den yüzde 3,01’e indirirken, bir özel banka da yüzde 2,62 olan faiz oranını yüzde 3’ün üzerine çıkardı. Devlet Bankası da emekli ihtiyaç kredisi faiz oranını yüzde 1,55’ten yüzde 1,57’ye yükseltti.

Bankacılık sektörü kaynakları ise tüketici kredisi faiz oranlarındaki artışın kredi arzını sınırlamak için benimsendiğini, fazla ihtiyacı olmayan müşterilerin bu kanalı tercih etmeyeceğini söyledi.

Kaynaklar, bu adımlardan sonra müşterilerin kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanımlarının yüzde 1,36 faiz oranıyla artabileceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilir