72 saat | Haber sitesi PolitikYol

Kriz Tanımı evet rOyapılan ile yapılan arasındaki uyumsuzlukun adıBENÖyleyse, bu açı farkını düzeltmenin bir yoluOyapılanları derinleştirmek, yapılanları değiştirmek anlamına gelmezüço içer. Unutmayalım ki milletin tek iradesi yoktur, milletin iradesi vardır. üçoğulluk, üçoğul siyasetin kurumsallaşmasından gelirüço içer.

Sanki hasta “Kalp krizi geçirdim ama vücuduma iyi geldi” der gibi! Böyle bir belirti olabilir mi? Öyle bir anlatıyorlar ki, gerginliğin faydaları sıralanınca bir kriz daha istiyor insan. Tutarsızlık, ince siyasetin ve siyaset mühendisliğinin adı haline geldi.

Şimdi anlıyoruz ki aslında kimse masadan kalkmadı. Yani oyun masası değildi. Ülkücü’nün damarı yoktu, damar tıkanıklığı vardı ya da damara basan bir damar vardı, vücudu burkulmuştu. Filmin sonunda kayıp anahtar nihayet bulunur.

Bu süreçte milletin kendisi ayağa kalktı. Bu nedenle bu suçlunun tekrar rayına oturmasına vesile olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür etmek gerekiyor.

Güce hayat öpücüğü veren bir yaklaşımı övmenin bir anlamı yok. Elbette bu anlamsız sürecin en önemli kazanımı parti liderlerinin nezaket dilini korumaları oldu.

Sırtımızda yumurtalık yok, bu yüzden yanlışı doğruyu, doğruyu sağı kolayca ayırt edebiliyoruz. Ancak kendilerini sürecin çimentosu olarak görenlerin çimentoda deniz kumunun neden olduğu korozyon artık kamuoyunun bilgisi dahilinde.

Millet İttifakı’nın mimarı Kılıçdaraoğlu büyük ihtimalle belediye başkanlarımızla başkanlık kampanyasını sürdürecek. Kimsenin cin fikrine gerek yoktu. Bu sadece onlar öyle dedi diye olmadı. Uygun bir onurlu dönüş. İyi iş. Ancak 2024 yerel seçimlerinde yeni adayların aday gösterilmesi ile seçmenin duruma nasıl tepki vereceğini henüz bilmiyoruz. Vatandaş, seçimlerde oy kullandığı belediye başkanlarının performansını değerlendirmek istiyor.

Adaylıktan “Cumhurbaşkanı yardımcılığına” geçiş, birkaç adayın reddi, “Mehmet Efendi’nin uygunsuz açıklamalarının” bize verilen “sertlik ve açıklık” ve siyasi “edep” ile hiçbir ilgisi olmadığının anlaşılması. vatandaşların önemli kazanımları oldu.

Siyasetin araştırma şirketlerine verilen emirlerin oyuncağı olamayacağı anlayışı, rock festivallerine pop yıldızı aranmadığı, popüler siyaset ile popülist siyaset arasındaki farkların nihayet görünür hale geldiği gibi konulara açıklık getirildi. başarı denilebilecek bir başarı.

1999 seçimlerinde liderliğini yaptığım ÖDP’den daha popüler bir parti yoktu, medyanın, sanatçıların, aydınların neredeyse tamamının desteğini almıştık ama oyumuz %0,8’de kaldı. Dolayısıyla bu popüler merakı bir kenara bırakalım, siyasi tezlerimizle vatandaşları ikna etmeye çalışalım.

Edebiyat dünyasında çok popüler olan insanlar da var ama hepsini bir araya getirirseniz bu Tanpınar, Yaşar Kemal veya Orhan Pamuk değil.

Pişmiş yemeğe su katmak elbette mantıklı değil, eskiden öyleydi, önemli olan maddenin tatlandırılmış olması. Mahallemizde de güzel bir sinerji yakalanmış ama ben bu 72 saatlik krizi yazmak bir yandan tarihe bir iz bırakmak, bir yandan da ne iz kaldı diye düşünmek istedim. hiçliğin ortasında duran seçmenlerin kalpleri. . Yakında seçmenin durumunu kontrol edeceğiz. Umarım bu aşı siyasi bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlamıştır.

Ekspertiz şirketlerinin arkasındaki kilit taraf olduğunu ortaya koyanlar bilmelidirler ki asıl mesele ülkeyi kilitlemek değil, kilitleri açmaktır.üçan anahtar taraf olmalıdır. HDP’nin bu özelliği demokrasimizle bağlantılıdır. üçok Oıslak.

Bu, kapris ve küskünlük siyasetinden sıyrılmak ve artık bu alanlardaki çalışmalarımıza odaklanmak adına olumlu bir ilk adımdır. Vatandaşın dayanacak gücü yok.

Kemal Kılıçdaroğlu, sabrı ve siyasi olgunluğuyla bu krizin aşılmasında kamuoyunun takdirini ve desteğini almıştır. 1. turda seçimleri sona erdirme olasılığı iade edildi.

Aksi halde milletvekilliği seçimlerinde 3. Parti barajın altında kalırsa, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda mecliste bu tabloyla kimin lehinde gideceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Parti-devlet modeline karşı çok geniş bir birliğin ortaya çıkması ve HDP’nin aday göstermeden seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleme kabiliyetinin artması sevindirici gelişmelerdir.

Anket şirketlerince kendini kilit parti olarak ortaya koyanlar bilsinler ki asıl mesele ülkeyi kilitlemek değil, kilitleri açan kilit taraf olmaktır. Bu HDP vasfı demokrasimiz için çok önemlidir. HDP’nin “Tutum Belgesi” ile Altı Tablo Ortak Mutabakat Zaptı birbirini tamamlıyor ve bazıları bu gerçeğin tespiti için notere gerek olmadığını söylüyor. Halkın tercihi noter tasdiki yerine geçecek. HDP’nin sandık ve seçim güvenliğine katkısı da büyük önem taşıyor.

Sosyal ağlarda teşvik edilen partilerin çoğunun tek bir kitlesel miting düzenleyemediğini biliyoruz.

Mustafa Kemal’in “Mitinglerle tek başına sonuç alınamaz” sözüne dikkat çekilerek, bu süreçte yüz yüze, yakın işaretlemeye büyük önem vermek gerekiyor.

Siyasette kim başarılı olabilir, kim olamaz – yazarlar, başkaları tarafından yapılmış bir hikaye yazabilirsiniz, siz de bu hikayenin doğrudan katılımcısı olabilirsiniz. Şimdilik, deneyimlerimizden öğrenerek sorunların üstesinden gelme isteğini karşılayabiliriz.

Başarı iyi bir şans organizasyonu gerektirir ama siyaset şansa bırakılamaz. Oluşturulan yol haritasının içeriğinin güçlendirilmesinde herkese ihtiyaç vardır. Aksi takdirde dikkatsiz sözler boş sözler olur.

Krizin tanımı söylenenle yapılan arasındaki uyumsuzluğun adıysa, bu bakış açısı farklılığını aşmanın yolu söyleneni derinleştirmek, yapılanı değiştirmekten geçiyor.

Unutmayalım ki milletin tek iradesi yoktur, millet iradesinin çoğulculuğu çoğulcu siyasetin kurumsallaşmasına dayanır.

Hayatta biz ne yapıyorsak oyuz.

İlginizi Çekebilir