8 Mart depremi mağdurları için Kartallı kadınların düzenlediği etkinlik.

Kartal Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel etkinlik düzenledi. Kartal Belediyesi Kadın ve Aile İşleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte Kartallı kadınlar, depremden etkilenen vatandaşlar için bir araya gelerek ördüler ve dikiş diktiler.

“Bu zor günlerde yürekleri ısıtmak için hep birlikte üretiyoruz” diyerek depremzedeler için battaniye, bere, atkı vb. ürünler üretiyoruz. Örgü ve dikim için bir araya gelen Kartallı kadınların içini ısıttı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir araya gelen kadınlar, dayanışmanın gücünü göstererek bu özel günün anlamını bir kez daha ortaya koydu.

Kartal Belediyesi’ne bağlı Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Kartallı kadınların yanı sıra İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Tuncay Toptaş, sağ-sol Parti Genel Başkanı Tuncay Toptaş katıldı. Kartal Partisi’nden Gülay Şakar ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa. Toplantıya Oktay Aksu, İmam Aydın, Hüseyin Tozkoparan, Kartala Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcısı Özlem Bulut, Milletvekili Aysel Yücel, daire başkanları, Kartala ileri gelenleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel barkovizyon gösterisi ile başlayan etkinlik, kadın hakları mücadelesinin tarihi ve emekçi kadınların taleplerinin anlatıldığı sunumla devam etti. Etkinlikte Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın ve Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Deniz Karakan birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı İmam Aydın yaptığı konuşmada deprem tehlikesine ve alınması gereken önlemlere dikkat çekerek, hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı diledi. Aydın, konuşmasının devamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın hakları alanında kat ettiği mesafelere değinerek tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Daha sonra örgü için hazırlanan alana geçen Kartallı kadınlar, dikiş makineleri ve örgü malzemeleriyle depremzedeler için çalışmaya başladı. Ekoseler, bereler, eşarplar vb. ürünler üretilmiştir. Güçlü bir dayanışmanın sergilendiği etkinlik üç gün sürecek.

İlginizi Çekebilir