8 Mart İYİ Parti açıklaması: “Kravat takmanın suçu hafifletmediği, İstanbul Sözleşmesi’nin korunduğu bir Türkiye’ye sahip olacağız.”

İYİ Kadın Politikaları Partisi Genel Başkanı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, “Kravat takmanın şiddeti hafifletmediği, İstanbul Sözleşmesi’nin yaşadığı bir Türkiye’ye sahip olacağız.”

İYİ Parti Kadın Politikaları Genel Başkanı Ünzile Yüksel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. İYİ Parti’den yapılan açıklama şöyle:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlara ödev; Hak arayışının, mücadelenin ve acının sembolüdür. Çünkü dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde; Aynı ön yargı, ön yargı ve baskı altında kalan kadınlar en temel hakları için bile mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Dünyanın pek çok coğrafi bölgesinde, farklı tarihlerle, ancak aynı zorluklarla verilen onlarca hak mücadelesinin her birinin amacı aynıdır; düzgün bir hayat sürmektir…

“Kadınlar kıyafetlerine, inançlarına, vücutlarına, gülümsemelerine ve hayatlarındaki neredeyse her kararlarına göre değerlendirilir.”

Büyük Türk milletinin güçlü kadınları da bu hedefle karşılaşmış ve hiçbir zaman kaderlerine boyun eğmemiştir. Dünyanın her yerinde verdikleri emsali olmayan mücadeleyle isimlerini tarihe yazdırdılar. Bu yiğit Türk kadınlarının en büyük şansı tam 100 yıl önce verdiğimiz kutlu kurtuluş mücadelemizin nişanesi olan şanlı Cumhuriyetimizdi. Ama ne yazık ki 100 yıl sonra Türk kadını bugün; Kutlu Cumhuriyet’in kaderini değiştiren değerlerinden mahrum kaldığı, unutulduğu ve yine büyük acılarla sınandığı günleri yaşıyor. Kıyafetleri, inançları, vücudu, gülümsemesi ve hayatında verdiği hemen hemen her kararla yargılanır. İşini, eğitimini ve hatta sağlığını etkileyen derin cinsiyet eşitsizlikleriyle mücadele ediyor.

“GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIMIZ VE KAMU KURULUŞLARIMIZ OLMADAN DEPREM SIRASINDA HİJYEN TESİSLERİNE ERİŞMEK BİLE HİÇ KİMSE YOKTUR”

Ne yazık ki bu mücadele en karanlık günlerimizde bile önümüzde duruyor. Ülkemizde yaşanan büyük depremin ardından gönüllü vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşları dışında hiç kimse afet bölgesindeki depremzedelerin hijyen ürünlerine erişiminin olduğunu düşünmüyor bile. Ancak İYİ Parti’yi seviyoruz; Üzerimizdeki büyük sorumluluğun farkındayız. Bu nedenle bu anlamlı ve önemli günde depremden etkilenen tüm kadın ve çocuklara ulusal destek çağrısında bulunuyoruz. Çünkü bir Türk milleti olarak; Büyük depremin açtığı yaraları, birlik ve beraberliğimizle aştığımız tüm zorlukları hep birlikte saracağımıza yürekten inanıyoruz.

“HAYATTAN ÇIKMAYAN KIZINLIYA NADYA KRAVATI ULAŞIR”

Tüm bu çalışmaların sonucunda; Kadınların çekinmeden konuştuğu, rahat nefes aldığı, her alanda güçlendiği, omuz omuza özgürce yaşadığı bir geleceği inşa edeceğiz. Kravat takmanın zulmü hafifletmediği, İstanbul Sözleşmesi’nin korunduğu bir Türkiye’ye sahip olacağız. Ve Cumhuriyetimizin yeni çağı; Başarılı, mutlu ve neşeli kadınların omuzlarında kaldıracağız. Tüm kadınların 8 Mart Dünya İşçi Bayramı’nı tebrik ederiz.

İlginizi Çekebilir