8 Mart Tanrıkulu CHP raporu: “Kadınlar; Onların sömürülmediği, ezilmediği, suistimal edilmediği bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin raporunda “deprem bölgesinde çok sayıda kadın ve çocuğun travma geçirdiğini ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğunu” belirtti. “Kadınlar kendi güvenlikleri ve çocuklarının güvenliğinden korkarak aşırı kalabalık barınaklarda yaşıyor” dedi. Tanrıkulu, “Kadınlar tüm dünyada ve Türkiye’de ezilmeye, hor görülmeye ve istismar edilmeye devam ediyor. Emekleri sömürülüyor. Cinsel istismara uğruyorlar. Depremden en çok kadınlar zarar gördü, en çok onlar çekti. kadınlar; Onların sömürülmediği, ezilmediği, istismar edilmediği bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 8 Mart Dünya İşçi Bayramı nedeniyle hazırlanan “Türkiye’de Kadın Hakları İhlalleri Raporu”na ilişkin detayları anlattı.

Rapor, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) 17 Şubat 2023 tarihli raporundan alınan verileri içeriyor. Buna göre; Deprem 226.000 hamile kadını etkiledi. Depremler, doğumevleri ve çok sayıda birinci basamak sağlık tesisi de dahil olmak üzere 11 ilde 15 hastaneyi etkiledi. “Deprem bölgesinde çok sayıda kadın ve çocuğun yaralandığı ve psikososyal desteğe ihtiyacı olduğu” belirtildi. “Kadınların kendi güvenlikleri ve çocuklarının güvenliğinden korkarak aşırı kalabalık sığınma evlerinde yaşadıkları” bildirildi.

Tanrykulu’ya gönderilen raporda; Türkiye’de 2002-2022 yılları arasında en az 7 bin 398 kadının yaşam hakkının ihlal edildiği iddia edildi. Tanrıkulu da şu açıklamayı yaptı:

“Dünyada ve Türkiye’de kadınlar ezilmeye, hor görülmeye ve istismar edilmeye devam ediyor. Emekleri sömürülüyor. Cinsel istismara uğruyorlar. Kadınlarımız depremden en çok acı çekti, en çok onlar çekti, en çok onlar çekti. Küresel Cinsiyet Eşitliği Dünya Raporu’na göre Türkiye; Cinsiyet eşitsizliğinde 146 ülke arasında 124. sırada… Kadınlar şiddet görmeye devam ediyor. Sadece geçen yıl 327 kadın öldürüldü. Kadınlar profesyonel cinayetler sonucu ölmeye devam ediyor. Geçen yıl 108 işçi öldü. Bugün tüm kadınları bir kez daha tebrik ediyorum. kadınlar; Onların sömürülmediği, ezilmediği, suistimal edilmediği bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir