ABB EGO otobüsleri Esenboğa havalimanına teslim edilmedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), EGO otobüslerinin Esenboğa Havalimanı’na gelmemesine tepki gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent merkezi ile Esenboğa Havalimanı arasında ulaşımı sağlayan BelkoAir’in ihale süresinin dolması ve hizmet vermeyecek olması nedeniyle harekete geçti. EGO Genel Müdürlüğü; 5 Nisan (dün) gece saatlerinden itibaren AŞTİ, 15 Temmuz’da Milli İrade-Havaalanı Kızılay Meydanı güzergahında 442 numaralı otobüs güzergahı ile 20 TL’ye yaklaşık 50 TL’lik uygun fiyatla hizmet vermeye başladı. yüzde.

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, süreç devam ederken yolcu indirme ve bindirme alanlarının boş olması ve herhangi bir kaos yaşanmaması için EGO’dan koltuk tahsisi talep eden resmi yazılara yanıt vermedi. Yüzde 50 daha ucuza seyahat eden EGO araçlarının havalimanına giriş izni olmadığı gerekçesiyle uçuşları durduruldu. Otobüs kullanımından etkilenenler yaya olarak havalimanına ulaşmaya çalıştı.

“BELCOAIR YASASIZ TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, “EGO otobüslerimizin Esenboğa havalimanına girişi hukuksuz bir şekilde engelleniyor. Uygun fiyatlı ulaşım hizmeti alan kişiler giriş kapısında otobüsten inip valizleriyle peronlara çıkmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

“BelkoAir özel firması için ihale süresi dolmuştur. Havalimanında hizmet vermeye başlayan EGO’nun mevzuat açısından herhangi bir engeli bulunmuyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, teslim alma ve bırakma yerlerini netleştirmek için yazdığımız resmi yazılara yanıt vermiyor. BelkoAir ise UKOME kararına aykırı olarak yolcu taşımaya devam ediyor. Ankara polisi bu hukuksuz operasyona müdahale etti. Bu konunun takipçisi olacağız.”

TEPKİ SONRASI EGO OTOBÜSLERİ EN ÜST KATI İŞGAL ETTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Gültekin, yeni bir açıklama yaparak EGO otobüslerinin Esenboğa Havalimanı’nın en üst katına götürüldüğünü ancak alt kattan yolcu alınmasına izin verilmediğini belirterek, şunları kaydetti:

Ego, tepkiler üzerine havalimanına götürüldü ancak bu kez alt kattan yolcu almalarına izin verilmedi. UKOME’nin kararı hukuka aykırı olarak ihlal edilmiştir. Gökçek döneminin en karlı özelleştirmelerinden biri olan şirket korunduğu sürece devlet kurumunun otobüsleri işini yapamıyor!”

İlginizi Çekebilir