ABD, IŞİD liderinin öldürüldüğünü doğruladı

ABD Merkez Komutanlığı, “Ortadoğu ve Avrupa’da terör saldırıları planlamaktan” sorumlu olan Hacı Ali’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’in üst düzey liderlerinden Abdülhadi Mahmud El Hacı Ali’yi öldürdüklerini doğruladı.

CENTCOM, dün (17 Nisan) sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Bu sabah, ABD Merkez Kuvvetlerine bağlı güçler, IŞİD icra direktörü ve bölgedeki terör saldırılarını planlamaktan sorumlu operasyon planlayıcısı Abdulhadi Mahmoud Al-Haji Ali. Ortadoğu ve Avrupa’yı öldürdü, dedi.

“YALNIZCA ABD OPERASYONU”

Operasyonun sadece ABD güçleri tarafından helikopter baskını ile gerçekleştirildiği ifade edilse de, bu saldırının IŞİD’in yabancı yetkilileri kaçırma planları yaptığına dair gelen istihbaratın değerlendirilmesi üzerine gerçekleştirildiği belirtildi.​

CENTCOM dün sabah yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen bir helikopter operasyonunda hedefin Suriye ve Avrupa’da saldırılarını planlayan bir IŞİD örgütünün üst düzey ismi olduğunu ve hayatını kaybetmesi muhtemel kişinin kimliğinin paylaşılmadığını söyledi. .

İlginizi Çekebilir