ABD’deki banka iflasları altını tetikledi

Altın fiyatları yükseldi. ABD’de bankaların iflas etmesi güvenli liman olarak görülen altına olan talebi artırdı. Dünya piyasalarından gelen haberlerin ardından bir buçuk ayda bir ons altın 1.900 doları aştı. Onstaki yükseliş gram altına da yansıdı. Bir gram altın 1187 lira seviyesine ulaştı.

İÇ PAZARDA KÂRLI SATIŞLAR

Yükselen altın fiyatları iç piyasayı da hareketlendirdi. Altın fiyatlarındaki artıştan yararlanan bazı vatandaşlar, karlı satış için Kapalıçarşı’ya gitti. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 1.945 liradan, yarım altın 3.888 liradan, tam altın 7.751 liradan satılıyor.

Kâr satışının altın fiyatlarının artmasından kaynaklandığını söyleyen Kapalıçarşı kuyumcusu Can Güzeliş, “Altının onsu bin 900 doları geçince altının gram fiyatı bin 180 liraya ulaştı. Satışlardan elde edilen karlar da iç piyasaya gitti. Altın yatırımcılarına her zaman altının güvenli bir liman olduğunu söylemek istemişimdir. İleride yukarı hareket bekliyoruz. Panik satış yapmasınlar, altını uzun vadeli düşünsünler. Gram altın 1180 liradan, çeyrek altın 1920 liradan, yarım altın 3 bin 840 liradan satılıyor” dedi.
Altınla ilgili hareketlilik hakkında açıklama yapan Güzeliş, “Altın, uluslararası piyasalardaki hareketliliğe paralel olarak yükselmeye başladı. ABD’deki bankacılık krizi gram altının büyümesini etkiledi. ABD hükümeti bu bankalardaki mevduat sahiplerini koruyacağını açıkladı. Bu açıklama ile dalgalanmaların bir miktar azaldığını söyleyebiliriz. Bu krizle birlikte paraya olan güven sarsıldı. Bu nedenle altın gibi fiziki emtialara ilgi arttı. Altın güvenli liman olarak görüldüğü için talep arttı. Uzun bir aradan sonra ons fiyatı 1.900$ seviyesini kırdı. Bu da altının Türk Lirası’nda yükselişe geçmesine neden oldu” dedi.

İlginizi Çekebilir