ABD’den 50 milyon dolarlık deprem yardımı

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenen mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 50 milyon dolara kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Biden, yayımladığı bir başkanlık genelgesiyle Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için 50 milyon dolar yardım sağlama yetkisi verdi.

Şubat 2023’te, Türkiye ve Suriye’deki depremlerden kaynaklanan beklenmedik acil mülteci ve göç ihtiyaçlarını karşılamak için Biden, Göç Yasası kapsamında Acil Mülteci ve Göç Yardım Fonu’ndan (ERMA) 50 milyon dolara kadar yardım ve mültecilere yardım duyurdu. (MRAA) vatandaşın hizmetine sunulacak.Kendi menfaatleri için önemli olduğunu söyledi.

Biden, yardımın uluslararası kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına depremden etkilenen mültecilere ve ev sahibi topluluklar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş insanlara yardım etmek için yapılan katkıların yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu için idari masrafların ödenmesini içerdiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir