AB’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi

AB, Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini onayladı. Yeni yaptırım paketinin, çift kullanımlı ve teknolojik ürünlerin ihracatına daha katı kısıtlamalar getirdiği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) üye devletleri, Rusya’ya karşı yeni ticaret yasakları, hem sivil hem de askeri amaçlarla kullanılabilecek ürün ve teknolojilere ihracat kontrolleri ve drone nakliyecilerine (İHA) ek kısıtlamalar getirecek yeni yaptırımları onayladı.

AB’nin görevdeki başkanı İsveç’in resmi sosyal medya hesabından yayınlanan bir mesajda, üye ülkelerin savaşın yıldönümünde Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini kabul ettikleri belirtiliyor.

Mesajda, “Bugün AB, Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketini onayladı.”

Yeni yaptırım paketinin çift kullanımlı ürün ve teknolojilerin ihracına daha sıkı kısıtlamalar getirdiği belirtilen raporda, bunun savaşa destek veren, propaganda yapan veya Rusya’ya askeri İHA tedarik eden kişi ve kuruluşlara yönelik kısıtlayıcı tedbirleri de içerdiği kaydedildi. .

Gönderi, AB’nin ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Yaptırımların tüm detayları henüz açıklanmadı.

AB Komisyonu’nun geçtiğimiz hafta hazırladığı yaptırım paketi, Rus ekonomisini kritik teknolojilerden ve endüstriyel ürünlerden mahrum bırakmak için 11 milyar avroyu aşan ihracat yasağını içeriyor.

Elektronik, özel araçlar, makine ve motor parçaları, kamyon ve jet motoru parçaları gibi ürünlerin yer aldığı pakette, inşaat sektörünün Rus ordusuna gönderebileceği anten veya vinç gibi ürünler de hedefleniyor.

İhraç yasağı, hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılabilecek çeşitli ürünler için de geçerli.

Kısıtlamalar, İHA’lar, füzeler ve helikopterler dahil olmak üzere Rus silah sistemlerinde kullanılabilecek yeni elektronik bileşenleri ve termal görüntüleme kameralarını da kapsıyor.

Rusya’ya yönelik ikili kullanımlı mallar konusunda ilk kez üçüncü ülke kuruluşları yaptırım kapsamına alınırken, bazı İran kurumları da bu kapsamda yaptırımlar listesine alındı.

Paket, mevcut yaptırımların ihlal edilmesini veya atlatılmasını önlemek için yeni önlemler içeriyor.

Paketle birlikte propaganda faaliyetinde bulunanlar, askerler ve siyasiler de dahil olmak üzere çok sayıda kişi AB yaptırım listesine alınırken, bu kişiler seyahat yasağına tabi tutulurken, kurum ve kişilerin mal varlıkları donduruluyor.

AB üye ülkeleri, oybirliğiyle onaylanması gereken yaptırım paketini 3 gün boyunca müzakere etti.

İlginizi Çekebilir