ABD’nin Türkiye sınırındaki operasyonu: üst düzey bir IŞİD liderine saldırı

ABD Merkez Komutanlığı, Suriye’nin kuzeyinde üst düzey bir IŞİD liderinin helikopter operasyonunda hedef alındığını söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’de düzenlenen operasyonda üst düzey bir IŞİD liderinin öldürüldüğünü duyurdu. CENTCOM’dan yapılan açıklamada, Suriye ve Avrupa’da saldırılar planlayan üst düzey bir IŞİD üyesinin, Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen bir helikopter operasyonunda hedef alındığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu IŞİD liderinin “muhtemelen” öldürüldüğü ve onunla birlikte iki silahlı kişinin daha vurulduğu belirtildi. Operasyonda sivil halktan herhangi bir can kaybının olmadığı bildirildi.

Al Monitor’ün haberine göre yerel basında, CENTCOM operasyonunun Türkiye sınırına yakın Cerablus kırsalında bulunan ve Ankara destekli silahlı grupların kontrolündeki Al Ghandura (Gavurelli) bölgesinde gerçekleştirildiği bildirildi.

CENTCOM Komutanı Orgeneral Michael Kurilla, IŞİD’in güç kaybına rağmen bölgede ve Ortadoğu’da bir saldırı planladığını ve IŞİD’e yönelik operasyonların kesintisiz devam edeceğini söyledi. CENTCOM sözcüsü Joe Buccino, bunun CENTCOM’un bölgedeki IŞİD’in tamamen yok edilmesi taahhüdünün devam ettiğini gösterdiğini ve operasyonun detaylarının daha sonra açıklanacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir