Açıklama İmamoğlu “6284”: Siyasi pazarlığı kınıyorum

AKP ve Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılma görüşmelerinde gündeme gelen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması talebi hakkında konuşan Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı, “Kadın haklarının siyasi anlaşma olarak tartışılmasını şiddetle kınıyorum” dedi.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması talebi, AKP ile Refah Partisi arasındaki ittifak müzakerelerinde yeniden gündeme geldi.

İstanbul Aglomerasyon Belediyesi (İBB), kadın hakları, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitsizliği ile mücadele için İstanbul Barosu ile işbirliğine başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadın haklarının kazanılmasında gerileme olduğunu söyledi. Kadın haklarının siyasi müzakere konusu yapılmasını şiddetle kınadığını belirten İmamoğlu, “Bırakın ülke meselelerini… toplumsal cinsiyet eşitliğini güvenli bir şekilde sağlamak, hiçbirimizin evimizin kapısını çalmaya cesaret edemezdik. Böyle bir dönüş ancak siyasi değişimlerle mümkündür” dedi.

İBB, adil, eşit ve özgür bir toplum inşasında kadınlara ekonomik, sosyal ve kültürel fırsatlar yaratan adımlarına bir yenisini daha ekledi. İBB ile İstanbul Barosu arasında “Hukuki Danışmanlık Hizmeti Mutabakat Zaptı” imzalandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç mutabakat zaptı imzalayarak iş birliği yaptı. İmza törenine İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ile İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Ünlüer Öztürk de katıldı.

Ekrem İmamoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, kadının hak ettiğini elde etmesi halinde toplumun da hak ettiği yere geleceğini, oraya ulaşmanın yolunun eşitlikten geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

“CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE İSTENİLEN DÜZEYE ULAŞILMADI”

“Cumhuriyetin 100. yılında, toplumsal cinsiyet eşitliğinde henüz arzu edilen düzeye ulaşılamamıştır. Türkiye’de kadınların seçme hakkı gibi haklarını dünyadaki çoğu kadından daha erken kazandığı düşünülürse, bu bir gerilemedir. Kadına yönelik şiddeti bitirmenin yolu kolektif zihniyeti değiştirmekten geçiyor. Bugün ele aldığımız her kadın sorunu, ülkemizin daha çağdaş, demokratik ve eşit bir yaşama geçişinde bir adım olacaktır. Kadına yönelik şiddet ve cinayet, ülkemizin acı bir gerçeğidir. Buna son vermenin yolu, önce zihniyeti değiştirmek, sonra hukuku en doğru şekilde uygulamaktır.

“KADIN HAKLARINA İLİŞKİN SİYASİ ANLAŞMAYI ŞİDDETLE KINIYORUM”

Son yaşananlar ışığında hatırlatmak isterim ki; 2023 yılında ülkemizde temel hakların siyasi olarak müzakere edilmesini ve özellikle kadınların bazı temel haklarının siyasi anlaşma şeklinde müzakere edilmesini şiddetle kınıyorum. Böyle bir akıl memleketin işi olsun, hiçbirimizin evimizin kapısını çalmaya bile cesareti olmaz. Türkiye’nin değişime ihtiyacı var. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlam bir şekilde tesis edilmesi gerekiyor ve böyle bir geri dönüş ancak siyasi değişimle mümkün. Bu anlamda kadınlarımızın önümüzdeki takvimi değerlendirmesi önemli.

İstanbul Barosu ile imzalanan anlaşma, mevcut iş birliğinin kapsamını daha da genişletecek. İBB Kadın çatısı altında kadınların kamusal hayata katılımını artıracak etkinlikler yapıyoruz. Sağlık, sosyal hizmetler, kültürel etkinlikler ve istihdam gibi birçok alanda kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Biliyoruz ki bütüncül hizmet sunar ve en iyi uygulamaları toplumla paylaşırsak İstanbul’da daha çok yer alır ve ülkemiz geneline yayılır. Buradaki amacımız, kadınların kamusal alana erişimini ve katılımını artırmak, onları özellikle siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda güçlendirmek ve yerel cinsiyet eşitliğini dünyanın en özel köşelerine taşımaktır.

“KADINLARA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK YAPARIZ”

İlk olarak 3 İBB Kadın Merkezi, Esenyurt, Gaziosmanpaşa ve Ümraniye’de kadınlara ücretsiz hukuki danışmanlık vereceğiz. Kadın destek hattı üzerinden alınan başvurular da hukuki danışmanlık hizmeti verilen merkezlerimize yönlendirilecektir. İstanbul Baromuz her merkez için bir nöbetçi avukat atayacak ve ihtiyaç halinde baro personeli yönetilecektir. Gelecekte, bu işbirliğinin ölçeğini genişletmeyi planlıyoruz. Kadınların haklarını bilmeleri ve yasal farkındalıklarını artırmaları toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele açısından çok önemli” dedi.

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, anlaşmanın ana temasını “Kadınların yasal haklarının araştırılması ve öğrenilmesi, bilinçlendirilmesi ve hukuki destek sağlanması” olarak özetledi. İşbirliğinin kadınları yasal hakları konusunda eğiteceğini söyleyen Sarach, “Baro, dava açmak isteyen ancak maddi durumu kötü olan ve işsiz kalan kadınlara Adli Yardım Bürosu tarafından hukuki destek sağlanarak adli yardım bürosuna sevk edilecek. Adli Yardım Bürosu, yardım edin.”

Konuşmaların ardından “İnşallah bu tür ihtiyaçların olmadığı bir düzeye geliriz” temennisiyle metne imza atan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, kadına yönelik şiddetle mücadelede iş birliğine başladı.

İlginizi Çekebilir