Açlık sınırı asgari ücreti aştı.

Mutfak enflasyonundaki büyük artış hayat pahalılığını artırırken, yoksulluk ve açlığa ilişkin veriler ürkütücü bir tablo ortaya koydu. Türk-İş’in “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasına göre Mart ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırı 9 bin 591 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı 31 bin 241 liraya ulaştı.

TÜRK-İŞ tarafından her ay gerçekleştirilen Mart 2023 Açlık ve Yoksulluk Sınır Araştırması’nın sonuçları, çalışanların yaşam koşullarını belirlemek ve temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarındaki değişimlerin aile bütçesine yansıyıp yansımadığını tespit etmek amacıyla açıklandı. .

Araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin bu ay sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için yapması gereken yemek harcaması miktarını ifade eden “açlık sınırı” 9 bin 591 lira oldu.

Gıda ve giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için diğer zorunlu harcamaların toplam tutarına tekabül eden “yoksulluk sınırı” 31 bin 241 lira olarak tahmin edildi. Bir işçi için “yaşama ücreti” aylık 12 bin 469 lira olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin asgari yemek gideri miktarı bir önceki aya göre yüzde 1,76 artarken, son 12 ayda büyüme oranı yüzde 94,62 oldu.

DANA FİYATI İLK KEZ 250 TL’Yİ GEÇTİ

Araştırmaya göre Mart ayında peynir ve yoğurt fiyatları düşerken, sütün fiyatı yükseldi ve ilk kez litresi 25 lirayı geçti.

Sığır eti yüzde 13, kuzu eti yüzde 18, tavuk yüzde 4, yumurta yüzde 16 ve balık yüzde 8 arttı. İlk kez dana etinin maliyeti ortalama 250 lirayı geçti.

Bakliyat fiyatları yüzde 10 düşerken, yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları yüzde 4 arttı. Nohut fiyatları bir miktar yükselirken, yağlı tohum fiyatlarında bir değişiklik olmadı.

Ankara’da 300 gram ramazan lavaşı 9 liradan satılıyor. Pirinç, makarna, un ve irmik fiyatı bir önceki aya göre bir miktar yükselirken, bulgur fiyatı bir miktar geriledi.

Semt pazarlarında taze soğan ve marul gibi yeşillikler ile pırasa ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi.

NARENÇİCİ FİYATLARI DÜŞÜYOR

Patatesin kilogramı 12,5 liradan satılmaya devam edildi. Kabak, biber, domates ve salatalık fiyatları düşerken, kabak fiyatları yükseldi.

Kış meyveleri olan portakal, mandalina ve greyfurt fiyatları gerilerken, ayva ve nar fiyatları yükseldi.

Ayçiçek yağı ve tereyağı fiyatları bir miktar yükselirken, margarin ve zeytinyağı fiyatları bir miktar geriledi.

Ihlamur yüzde 13, yeşil zeytin yüzde 7, pekmez yüzde 9 arttı.

Reçel, salça ve zeytin fiyatları biraz yükseldi. Bal, çay, şeker ve baharat fiyatları sabit kaldı.

İlginizi Çekebilir