Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeidan Karalar’ın 8 Mart tarihli mesajı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Kadınlarımızın omuzlarındaki yükün azalacağı bir 8 Mart olmasını temenni ediyorum” dedi.

Karalar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tarihsel süreçte hayatın her alanında kadın erkek eşitliği mücadelesinin simgesel bir tarihi olmuş ve dünya genelinde eşit toplumlar yaratılıncaya kadar devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir: “İnsan topluluğu kadın ve erkek olmak üzere iki cinsten oluşur. Tüm kütlenin hareket edebilmesi için bu kütlenin bir kısmını yükseltip diğer kısmını ihmal etmemiz mümkün müdür? Cismin yarısı yere zincirlenmişken diğer parçasının göğe yükselmesi mümkün müdür? toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumdaki hayati önemini vurgulayarak bize yol gösterecek ve ilham verecek bir mesaj veriyor. Ülkemizin kalkınması, çağdaş uluslar arasında yer alması, refah ve refah içinde yaşaması için kadınlarımızın ekonomik alanda, iş dünyasında, karar mekanizmalarında ve hayatın her alanında erkeklerle eşit yer alması gerekmektedir. geleceğe güvenle gidin.
Bu nedenle toplumumuzda kadın-erkek eşitliği sağlanıncaya kadar kadınlarımıza her alanda pozitif ayrımcılık yapılmalıdır.

çabalamak; Kadına yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik ve toplumsal şiddet durana kadar devam etmeliyiz.

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlarımızı güçlendirmek için çeşitli kooperatifler kurup kuruyoruz. Kadın üreticilerimizin hayata daha yakından bakabilmeleri, üretebilmeleri, ürettiklerini satabilmeleri ve meslekte ustalaşabilmeleri için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini topluma kazandırmak için ilgili kurum, kuruluş ve üniversitelerle iş birliği içinde çeşitli eğitim faaliyetleri düzenliyoruz.
Bünyemizde oluşturduğumuz Kadın ve Aile İşleri Daire Başkanlığı bu konudaki çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Depremlerin derin acılar içinde olduğu, insanlarımızın can verdiği, yaşam mücadelesi verdiği bir dönemden geçiyoruz. Sıkıntılı zamanlarda herkesin yükü artar ama kadınlarımızın ızdırabı artar,

Kadınlarımızın omuzlarındaki yükün paylaşıldığı, eşit bir topluma her geçen gün biraz daha yaklaştığımız 8 Mart’ı diliyorum…

İlginizi Çekebilir