AFAD: 5’ten büyük depremler olabilir, hasarlı binalardan uzak durun

Kahramanmaraş merkezde meydana gelen depremle ilgili açıklama yapan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orkhan Tatar, “Artçı sarsıntı 6,40 puana ulaştı. 5-6 arası artçı sarsıntı sayısı ise 40 olarak ölçüldü” dedi. Tatar, artçı sarsıntıların devam edeceğini ve 5 büyüklüğünde depremlerin olabileceğini belirterek, vatandaşları binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Tatar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremle ilgili açıklama yaptı.

Tatar, “Artçı sarsıntı 6 bin 400’e ulaştı. 4’ten 5’e artçı sarsıntı sayısı 436, 5’ten 6’ya kadar artçı sarsıntı sayısı 40 oldu. Ayrıca 6.6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Dün 5.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldi. Bu vatandaşlarımızı endişelendiriyor. Özellikle bu büyüklükteki depremlerden sonra artçı sarsıntılar devam edecek. Büyüklüğü 5’in üzerinde olan depremler olabilir” dedi.

Tatar, hasarlı binalardan uzak durulması ve girilmemesi uyarısında bulundu: “Burada depremleri izliyoruz. Artçı deprem sayısına baktığımızda yıl içinde 4 ayda kayıt altına aldığımız deprem sayısını son 13 günde kaydettik. Artçı sarsıntıların 3-4 dakikada bir olduğunu söyleyebiliriz.

Tatar şöyle devam etti:

“İLK DEPREMİN GÜCÜ 11, İKİNCİ 10”

“Gevşek kumlu zeminlere sahip bölgelerde sıvılaşma meydana gelir. Bunu sahadaki verilere dayanarak söylüyorum. Bunu özellikle İskenderun, Gölbaşı ve Türkoğlu çevresinde görebiliriz.

6 Şubat’ta yaşadığımız ilk depremin gücü 11 puandı. Yani 12 tam yıkım dediğimiz şiddetin bir önceki aşamasıdır. 6-7 büyüklüğündeki ikinci depremin şiddeti ise 10 büyüklüğünde.

“DOĞU ANADOLU FAYI BÖLGESİNDE 5 SEGMENT KIRILACAK”

Bu iki deprem sonucunda Doğu Anadolu fay hattının 5 farklı bölümünün kırıldığını biliyoruz. Kırık segmentlerin yanı sıra Malatya’da Doğanşehir civarında 25 km’lik bir hat boyunca çatlaklar oluştuğunu biliyoruz.

8-9 km’de yerkabuğunda 7.3 metrelik bir kayma meydana geldi. Bu ciddi bir rakam.

Bu büyük miktarda enerji açığa çıkarır. Enerji miktarı 30 katrilyon joule yükseldi.

“DEPREM GECE OLDUĞUNDA DOĞAL OLARAK HAFİF BİR KÜTLE OLUŞUR”

Bu, sosyal medyadaki en popüler görüntülerden biri. Bir deprem sırasında, bu deprem gece meydana geldiğinde, gökyüzünde şimşek gibi görünen bir ışık kütlesi göreceksiniz. Bunlar normal görüntüler. 8-9 km derinlikte yerkabuğu bir fay boyunca kırılır. Bu yıkım sürtünme düzlemi boyunca gerçekleşir. Bu fayın kırılma hattı boyunca yıldırım düşmesine benzer yoğun bir ışık kütlesinin oluşması oldukça doğaldır.

Deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Toplam etki alanına baktığımızda 110.000 kilometrekare olarak ifade ediyoruz. Depremin merkez üssüne yakın illerin çeşitli yerleşim yerlerinde çok sayıda hasarlı binanın olduğunu biliyoruz. Bu depremin etki bölgesinin 10 ilin dışında kalan 2. halkanın içindeki yoğunluk eğrisine baktığımızda bir miktar hasara yol açtığını biliyoruz.”

İlginizi Çekebilir