AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatarlar: Niğda’daki depremi bağımsız deprem olarak değerlendiriyoruz

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar, Niğda depremiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Biz bağımsız deprem olarak değerlendiriyoruz” dedi. . Yani depremler sonrası artçı depremlerin sayısında henüz düzenli bir azalma olmadığını görüyoruz.”

Tatar, Niğde Bor bölgesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremi bağımsız deprem olarak değerlendirdiklerini söyledi.

AFAD’da düzenlediği basın toplantısında Tatar, Bor bölgesinin 15-20 kilometre batısında tekabül eden bölgede meydana gelen depremin derinliğinin AFAD Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezi tarafından 7 kilometrede ölçüldüğünü söyledi.

Tatar, “Bunu bağımsız bir deprem olarak görüyoruz. Deprem, özellikle 20 Eylül 2020’de Bor’a bağlı Obruk kentini vuran 5.5 büyüklüğündeki depremle aynı bölgede meydana geldi. söz konusu.

Kahramanmaraş merkezde meydana gelen deprem sonrası artçı sarsıntılar hakkında da bilgi veren Tatar, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar özellikle Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından toplam 9 bin 470 artçı sarsıntı kaydedildi. Bu gerçekten büyük bir rakam. Yani depremler sonrası artçı depremlerin sayısında henüz düzenli bir düşüşün gözlemlenmediğini görüyoruz. Bunun uzun bir süre devam edeceği söylenebilir ancak belli bir süre sonra azalarak duracaktır ancak bu sarsıntıların en az 2 yıl sürmesini beklediğimizi ifade etmek isterim. Artçı sarsıntının ortalama 3 dakika kadar sürdüğünü belirtmekte fayda var.”

“HASARLI BİNALARDAN UZAK TUTMAK ÖZELLİKLE ÖNEMLİ”

Dün Güryun ve Pyuturg’da, bugün ise Niğde’nin Bor ilçesinde meydana gelen depremlerin hasarlı binalardan uzak durmanın önemini bir kez daha gösterdiğini kaydeden Tatar, 5 ve üzeri büyüklükteki depremlerin özellikle hasarlı binalarda yıkıma neden olabileceğine dikkat çekti. Tatar, “Hasarlı binalardan uzak durmak ve bu bölgelerde yetkililerin uyarılarına sıkı sıkıya uymak son derece önemli. Hasarlı binalardan mal alımı konusunda da ısrarcı olunmaması gerekir. Bu konuda yasağa uyulması önemlidir.” dedi.

Tatar, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından bölgede çok ciddi bir travma yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız aslında kalıcı bir deprem beklentisiyle bu travmayı sahada yaşıyor. Bu alanda çalışan birçok araştırmacımızın verdiği bilgiler bu yöndedir. Psikososyal destek grupları bu anlamda vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışırken, bu anlamda sağlıklı, akılcı ve daha ihtiyatlı mesajlar vermek biz bilim insanları için son derece önemlidir. Tüm vatandaşlarımızı sakin ve sakin bir şekilde bu süreçte yer almaya davet ediyoruz.”

İlginizi Çekebilir