AFAD, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’daki otellerde konaklayanlardan tatil öncesi çıkış yapmalarını istedi.

Depremde evlerini kaybeden ve tatil köylerindeki otellere yerleştirilen depremzedelerden 15 Nisan’a kadar otellerini boşaltmaları istendi. AFAD’ın bu kez başka bir şehirde düzenlediği depremzedeler, “Çocuklarımızı bile okula yazdırdık. Biz göçebe değiliz. Ülkemizde çadır vermeleri yeterlidir” diye yanıt verdi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, AFAD yetkilileri Balıkesir ve Çanakkale’ye gitmek istemeyen bazı vatandaşlara, “Deprem bölgesine gitmek istiyorsanız otobüs biletinizi alıp gönderelim” önerisinde bulundu.

Ailesiyle Gaziantep’ten İzmir’in Cheshme bölgesine gelen depremzede Suat Özguneyli, “Oğlum burada okula gitti. Yine bilmediğimiz bir yere gidiyoruz. Üstelik oradan başka bir ülkeye gönderilme ihtimali de var. Göçebelerden hiçbir farkımız yok. Devletimizden kalıcı çözüm istiyoruz. Kendi bünyemizde konteyner içinde yaşamak için destek bekliyoruz. Aksi takdirde bu kentle o kentten sürüklenmek istemeyiz” dedi.

Down sendromlu 9 yaşındaki torunu ve kızıyla birlikte otele yerleştirilen depremzede 82 yaşındaki Edip Bilichi de çaresiz kaldıklarını belirterek, “Başka illere değil memleketime gitmek istiyorum. . Yıkılan evimin önünde çadırım olsa hayatta kalırdım. AFAD bana, “İstersen seni Antakya’ya gönderebiliriz. Otobüs bileti alalım’ dedi. Peki ben buradan otogara veya otogara nasıl gideceğim? Bilmediğim bir şehre geldim ne param var ne yolum. yapmak” – dedi.

İlginizi Çekebilir