Afyon ve Denizli’de Kuş Gribi Alarmı

Türkiye’nin yumurta üretim başkenti Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi ile Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri kuş gribi vakaları nedeniyle karantinaya alındı.

BloombergHT’den İrfan Donat’ın haberine göre, Türkiye’de yumurta üretiminin başkenti Afyonkarahisar’ın Başmakçı bölgesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakaları görülmeye başlandı ve yumurta üretiminde 5 milyondan fazla tavuk katledildi. Bashmakchi’nin karantinaya alınan bölgesindeki tesisler. Denizli Honaz bölgesindeki yumurta fabrikaları da kuş gribi vakaları nedeniyle karantina altına alınırken, bölgede yaklaşık 1,5 milyon yumurtacı tavuğun telef olduğu söyleniyor.

EN AZ 60 ÜLKEDE İZLE

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne bildirimde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, beyaz et ve yumurta pazarındaki dengeleri alt üst eden, tavukçuluk sektörünün kabusu olan kuş gribi vakası, son bir buçuk yılda en az 60 ülkede görüldü. Hayvan sağlığı organizasyonu.

Dünya çapında 200 milyondan fazla kümes hayvanı hastalık veya toplu itlaf nedeniyle öldü. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, geçen yıl 58 milyondan fazla kümes hayvanı kuş gribi nedeniyle öldü. Geçen hafta, Arjantin ve Uruguay, H5N1 kuş gribi salgınlarının ardından bir sağlık acil durumu ilan ettiler ve Arjantin, kümes hayvanı eti ihracatını askıya aldığını duyurdu. Avrupa’da geçen yılın sonunda İspanya, Almanya, Hollanda ve Avusturya’da kuş gribi vakaları tespit edilmişti.

İlginizi Çekebilir