Akdeniz’de göçmenleri taşıyan tekne alabora oldu: 30 göçmen kayıp

Akdeniz’de bir göçmen teknesi daha alabora oldu. İtalyan Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamada, Libyalı göçmenleri taşıyan bir geminin Orta Akdeniz’de olumsuz hava koşulları nedeniyle alabora olduğu, 30 göçmenin kayıp olduğu, 17 göçmenin kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada, ticari gemiler ve AB sınır teşkilatı Frontex’in hava desteğiyle kurtarma operasyonlarının sürdüğü, iki ticari geminin daha bölgeye doğru ilerlediği belirtildi.

Ticaret gemisini ilk kurtarma girişiminin kötü hava koşulları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Libyalı yetkililerin, kurtarmayı gerçekleştirecek imkanlarının olmadığı gerekçesiyle İtalya’ya başvurdukları söylendi. İtalya ise geminin arama kurtarma (SAR) alanı dışında alabora olduğunu belirterek, bölgedeki ticari gemilerin kurtarma çalışmalarına katılmasını istedi.
İtalyan Sahil Güvenliği dün 1.500’den fazla göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

GEMİDE 47 KİŞİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Günün erken saatlerinde Mediterranea Saving Humans, İtalya’ya gitmekte olan bir geminin Libya’nın Bingazi kentinin yaklaşık 161 kilometre kuzeybatısında alabora olduğunu duyurdu.

Tehlikedeki göçmen gemilerinden gelen çağrılara cevap veren bir başka yardım kuruluşu olan Alarm Phone, ilk olarak dün yetkilileri uyardığını ve 47 kişinin bulunduğu geminin acilen kurtarılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan İtalya’nın Calabria bölgesine bağlı Crotone’ye bağlı bir sahil kasabası olan Steccato di Cutro açıklarında 26 Şubat’ta meydana gelen tekne kazasında 74 göçmen hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilir