Akın CHP Deprem Açıklaması: İnsan kayıplarına ilişkin veriler düzenli olarak kamuoyuna açıklanmıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Deprem nedeniyle meydana gelen can kayıpları konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti: “Ölü sayıları düzenli olarak kamuoyuna açıklanmıyor. İletilen veriler basitçe tek bir sayıdır. Ölenlerin hangi yaş grubuna ait olduğu ve kaç kişinin kayıp olduğu belli değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden 11 ilin etkilendiğini hatırlattı. Afet nedeniyle 203 bin 958 binanın yıkıldığına veya ağır hasar gördüğüne işaret eden CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Depremde yıkılan veya hasar gören binaların detaylarını kamuoyuyla paylaşan hükümet, yaşadığımız can kayıplarına dair birçok soruyu saklıyor. Kaybettiğimiz canlara ilişkin veriler düzenli olarak yayınlanmamaktadır ve detaylı değildir. Sadece bir ölü sayısı açıklandı.”

“DÜZENLİ OLARAK AÇIKLANMAZ VEYA VERİ İLETİLMEZ”

Deprem nedeniyle can kaybına ilişkin kamuoyunun birçok sorusu olduğunu kaydeden CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Depremin güncel kurban sayısı artık yaklaşık 3 gün arayla açıklanmaya başlandı. Ancak gerçek şu ki binlerce insan kaybolmuş ve cesetleri bulunamıyor. Bu nedenle kamuoyu bu konuda detaylı ve düzenli olarak bilgilendirilmelidir.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BİLGİLERİ GİZLEDİK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, depremden bu yana kaç kişinin kaybolduğunun bilinmediğini kaydetti. CHP’li Akın şunları söyledi:
“Hükümet, Covid-19 salgını sırasında meydana gelen ölümler hakkında halka yanıltıcı bilgiler verdi. Hükümetin bu konuda sicili var. Şu anda yaşadığımız depremden sonra ölü sayılarının düzenli olarak yayınlanmaması, hükümetin yine gerçek can kayıplarını örtbas etmek istediğini gösteriyor. AKP hükümetini bu konudaki tüm verileri açıklamaya davet ediyoruz.”

KURUL GÜNDEMİNE YAYINLANDI

CHP’li Akın, İçişleri Bakanı Süleyman Toprak’a cevap talebiyle açtığı dilekçede depremzedelere ilişkin tüm verilerin açıklanmasını istedi. CHP’li Akın şu soruları sordu:

“Depremde ölenler yaş grubuna göre mi belirlendi? Depremde 18 yaşının altında kaç çocuk öldü? Depremde hayatını kaybedenlerden kaçı enkazdan çıkarıldı? Enkazdan çıkarıldıktan sonra kaç kişi öldü? Depremde ölenler arasında kimliği belirsiz kaç ceset var? Bu cenazelerin kaçı çocuk? Bildirilen mağdurlar, kimliği belirsiz depremzedelerin cesetlerini içeriyor mu? Deprem sonrası kayıp kişi sayısı nedir? Cenazeleri bulunamayan ve teslim edilemeyen insanlarımızın ne kadarı çocuk? 11 ilimizi etkileyen deprem sonucu hayatını kaybedenlerin illerimize göre dağılımı nedir? Deprem sonucu ölümlerin ölüm nedenlerine göre dağılımı nasıldır?

İlginizi Çekebilir