AKP’li Ali İhsan Yavuz: YSK, depremzedelerin oy kullanmasını kolaylaştıracak bir karar almalı

AKP Seçim Başkanı Ali İhsan Yavuz, “Adıyaman’dan İstanbul’a gelen vatandaşlar kayıt yaptırmadan oy kullanamazlar. YSK’nın bu yönde kolaylaştırıcı bir karar alması gerekiyor” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimler ve depremzedelerin oyları hakkında da “10-14 Mart’ta süreç netleşecek” dedi.

“YSK KARAR VERMELİ”

Yavuz, tv100’de Sunday Politics’e konuk oldu, depremzedeler için, “Bu saatten sonra seçime devam etme kararıyla ilgili olarak yapılacak seçimlerde yeni seçim yasası geçerli olacak” dedi. , “Herkes gerçek konumunda kayıt yaptırmalıdır. Adıyaman’dan İstanbul’a gelen vatandaşlar kayıt yaptırmadan oy kullanamazlar. YSK’nın bu yönde kolaylaştırıcı bir karar alması gerekiyor” dedi.

Ali İhsan Yavuz’un açıklamaları şöyle:

Bu, partimizin temsilcisi tarafından ifade edilmiştir. Bülent Arınç’ın açıklamaları bizim adımıza yapılmış açıklamalar değildir. Beklenen seçim tarihi belli oldu. Buna YSK karar verir. Bu saatten sonra yeniden seçim kararı alınması halinde yapılacak seçimler için yeni seçim yasası geçerli olacak. Bu, 9-10 Mart arasında açıklanacak. Aksini öngörmüyorum. Seçimler zamanında yapılacak. 10 Mart diyelim. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek. Seçimler 14 Mayıs’ta yapılacaksa, 9, 10, 11, 12, 13, 14 Mart’ta yapılmalı. Hatta benim hesaplamalarıma göre 9-14 Mart arasında belirlenecek. Cumhurbaşkanımız 10 Mart’ta karar verirse 10 Mart’ta açıklayacak. 10-14 Mart’ta süreç netleşecek.

Her seçim döneminde 400.000 seçmen eksikti. Hiçbir bina, adres değiştirip havuza düştü. Bunu değiştirdik. Bu ülkede herkesin seçmen olabilmesi için tedbirler aldık. Artık kimse havuza düşmüyor. Eski yasaya göre depremzedeler oy kullanamıyordu. Kemal Kılıçdaroğlu bu yasal düzenleme nedeniyle oy kullanamadı. Kemal Kılıçdaroğlu oy kullansın diye değiştirdik. Seçmenler artık havuzda değil.

“ACİL DURUMLARDA YENİ ÇÖZÜMLER VAR”

Herkes seçmen olacak. Bu mevcut. Bu bizim yaptığımız yasal bir düzenlemedir. İkincisi, depremzedeler nereden satın alırsa alsın, seçim protokolü çıkarılacak. Örneğin bir bina yıkıldı. Konteynerde kalır. Orada sayılacak ve oradan bir kayıt çıkacak. Son seçmen, olduğu yerden seçmen olarak kalacaktır. Göç eden depremzedeler herhangi bir bildirimde bulunmasalar bile bir önceki konumdan kayıt altına alınır. Adıyaman merkezde yaşayan bir kişi ücra bir köye göç etmişse kaydı yine merkezde olacaktır. Boş bir adrese giderse e-devlet üzerinden düzeltebilir. Tam bir adrese gidip dolu olmasına rağmen boş görünüyorsa yine de kaydını değiştirebilir. Birine gidiyorsa onun rızasıyla yapabilir. Herkes gerçekte olduğu yere kaydolmalıdır. Ancak bunlar normal zamanlar. Bu tür acil durumlarda yeni çözümler ortaya çıkıyor. rahatlama açısından.

YSK, otelde kalan, akraba yanında kalan veya başka bir şehre taşınan kişiler hakkında karar verebilmektedir. YAC böyle bir karar alır demiyorum, vermesi gerektiğini düşünüyorum. Adıyaman seçmeni İstanbul’da oy kullanamıyor. Ya Adıyaman’a gidip İstanbul’da oy kullanacaklar ya da İstanbul’da seçmenlerini kaydettirecekler. YSK karar verir mi bilmiyorum ama İstanbul’a göç eden herkesin seçmen kaydı yapabilmesi gerekiyor. Şimdi göç ettiği yerde herhangi bir işlem yapmamışsa oy kullanamaz. Şimdi bile, insanlar adreslerini başka yerlerden alabilirler. Bunun önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Kütüğün hiçbir yerinde oy kullanamazlar. Olduğu yerde oy verme kolaylaşırsa YSK’nın karar vermesi muhtemel. Nasıl yurtlara öğrenci yerleştirme kararı aldıysa, yine aynı kararı verecektir. Öğrencilerin yanlarında yurtta kaldıklarına dair belge getirmeleri yeterlidir.

Milli irade en güçlü şekilde sandığa yansıtılmalıdır. Hayat Devam Ediyor. Herkes oyunu kullanmalı. Bunu yapmak için, herkesin bulunduğu yerin kaydını alması gerekir. İkinci olarak, Yüksek Seçim Komisyonu kolaylaştırıcı bir karar almalıdır.

İlginizi Çekebilir