AKP’li partili yetkililerden seçim tarihinin açıklanması: “Altyapı sağlanırsa 14 Mayıs, sağlanmazsa 18 Haziran.”

AKP, “14 Mayıs’ta seçim zamanında olmazsa 18 Haziran’da olabilir” öngörüsünde bulundu.

AKP’de Yüksek Seçim Kurulu, deprem bölgesinde seçim yapılıp yapılmayacağını ve hangi koşullarda yapılabileceğini değerlendiriyor.

Alınan bilgilere göre, YSK’nın görüşüne dayanan tahminler, teknik altyapının sağlanması halinde seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabileceğini öngörüyordu.

BBC Türkçe’ye bilgi veren AKP’li bir yetkili, şu anda seçim takviminde herhangi bir değişiklik öngörülmediğini belirterek şu bilgileri paylaştı:

“Seçim ertelenmedi, süreç devam ediyor. Gerekli teknik altyapı hazırlanırsa 14 Mayıs’ta seçimler yapılacak. Partide, yetkili kurullarda değerlendirilirler. Örneğin sandıkların teknik desteği gerekiyor, konteynerlere ihtiyaç var. İlçe seçim komisyonlarının mühürlerinin basılması gibi teknik hazırlıklar gerekiyor. Büyüdüler.”

AKP’nin arka odasında ise siyasi açıdan seçimlerin ertelenmesi hoş karşılanmıyor ve ileri bir tarihe ertelenmesi halinde şartların daha da kötüleşebileceği ve muhalefetin yıpratma politikası izleyeceği tahmin ediliyor. “sivil darbe” retoriği. Et”.

Seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceği belirtilirken, “Parti kurullarında bir karar alınmadı ama 14 Mayıs ağırlıklı görünüyor. Yetiştirilmedi denilse de 18 Haziran’da yapılacak.”

İlginizi Çekebilir