Akşener’in “Biz noterlik değiliz” sözlerine Noterler Birliği’nden yanıt: Rahatsız oluyoruz

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Levha için defalarca dile getirdiği “Devlet Noteri” sözlerinin ardından Türkiye Noterler Birliği’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarının zedelenmesinden endişe duyuyoruz” denildi. söylendi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Masa’dan ayrıldığını açıklayarak, masa için şunları söyledi: “Alternatiflerin kara listeye alındığı noter masası haline geldi. Kumar masasında, noter masasında olmayacağız. kelimeler kullandı.

“Noter” Akşener’in sözlerinin ardından Türkiye Noterler Birliği açıklama yaptı. Birlik tarafından yapılan açıklamada, “Basına yansıyan, noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarını zedeleyen haberler nedeniyle kurumsal olarak yaşadığımız rahatsızlığı, noterlik hizmetinin bir kamu görevi olduğunu kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi. hizmet.”

Türkiye Noterler Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Noterler Birliği gibi, “Noterler ve Resmi Noterlik Kurumu” hakkında çeşitli mecralarda yayınlanan ve mesleğin prestijini zedeleyecek açıklama ve haberlere dayanarak açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu haberde, noterlerin büroları hakkında sürekli olarak “onay kuruluşu” ifadelerine yer verilerek, devletin resmi mührünü devrettiği noterler ve tüzel kişiliğe sahip noterler hakkında olumsuz imaj oluşturabilecek ifadelerin kullanıldığı görülmektedir.

Birincisi, 5 Mayıs 1972’de yürürlüğe giren 1512 Sayılı Noterler Kanunu’nun “Noterlik bir kamu hizmetidir” şeklindeki birinci maddesine göre; Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve ihtilafları önlemek için işlemleri düzenler ve kanunla verilen diğer görevleri yaparlar.

Öte yandan, sadece bir “onay kuruluşu” statüsüne indirgenen ve alenileştirilen noterlere ilişkin beyanlar, noterlerin faaliyetleri sırasında temsil ettikleri her işlemi onaylamama yükümlülüğü ile örtüşmemekte, aynı zamanda kamu düzenini ve hukuka uygunluğu kontrol ederek işlemlerin hukuki olarak desteklenmesi.

Noterlik mesleği ve Türkiye Noterler Birliği her zaman siyasetin dışında kalan ve bundan sonra da faaliyetlerini bu yönde sürdürecek bir kuruluştur.

Noterlerin ve noterlik mesleğinin itibarını zedeleyen basına yansıyan haberler nedeniyle kurumsal olarak duyduğumuz rahatsızlığı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

İlginizi Çekebilir