Al Partili Cihan Paçacı: Masadan kalkmadık kaldırıldık

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, partisinin Altı Levha’dan ayrılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kemal Bey’in adaylığı konusunda masa dağılmanın eşiğindeyse, bu anlayış yanlıştır. Masadan kalkmadık, belki de kaldırıldık diyebiliriz.”

Paçacı, parti genel merkezinin ek binasında partilerin belediye başkanlarıyla yaptığı görüşmede basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir süre önce başkan yardımcılığından istifa eden Pachaji, görevine geri döndüğünü söyledi.

Olaylarla ilgili henüz bir değerlendirme yapmadıklarını belirten Paçacı, “Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını ortaya koydu. Belki Kılıçdaroğlu’nun Altı Masa’daki adaylığı konusunda farklı düşünenler vardır. Bu diğer düşünce, Altı Levh’in dağılması olarak yorumlanmamalıdır. Ama ne yazık ki böyle yorumlanıyor. Altı Tablo, sistemi değiştirmek için tasarlanmış bir tablodur. Yani bu herhangi bir partinin genel başkanının seçileceği bir masa değil. Biz böyle gördük, böyle algıladık. Dolayısıyla bizim itirazımız kişilerin kendilerine değil, seçimi kazanmalarına yöneliktir” dedi.

“BU SORUN İNSANLARLA İLGİLİ DEĞİL”

Pachachi, seçimlerin çok önemli ve önemli olduğunu dile getirdikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaybedilen seçimlerin telafisi yok. İYİ Parti olarak hassasiyetimiz bu aşamada. Bunun için en çok oyu alan adayın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledik. Sayın Başkan’ın açıklamaları aslında kurumsal yapının bir yansıması olup, kişisel nitelikte değildir. İYİ Parti’nin temel bakış açısı budur. Bu bilinen bir sorundu. Yani burada sürpriz yok. İYİ Parti, adayın iki yıl içinde kazanacağını söyledi. Bir kazananı aday göstermenin amacı, kazanma olasılığı en yüksek olan ismi aday göstermektir. O yüzden “bu seçimi mutlaka kazanmalıyız” anlayışından geliyor. Yoksa bu konunun insanlarla bir alakası yok” dedi.

Paçacı, Altı Levha’nın feshedilip feshedilmediği sorusuna, “Masa dağılmanın eşiğine geldiyse veya Kemal Bey’in adaylığına bağlı olarak dağılmıyorsa bu anlayış yanlıştır. Masadan kalkmadık, belki de kaldırıldık diyebiliriz.”

Paçacı, Akşener’in bir özveri örneği olduğunu ve cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını ifade ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İYİ Parti’nin vizyonu belliydi. İYİ Parti beni şaşırtmadı. İYİ Parti, kazanma olasılığı yüksek bir aday için uzun süredir ısrar ediyor. Büyük bir özveri örneği sergileyen başkan, “Türkiye’nin önünü açacağım, aday olmayacağım” dedi. Bütün bunlar bizim bu seçimi kazanma konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanıyor. Yoksa herkes başkan olmak ister. Başkanımızı kazanma ihtimali yüksek bir aday olarak görüyorum. Ancak istifa etti.”

İlginizi Çekebilir