Ali Mahir Başarır, Lütfyu Türkkan ve Salihe Aydeniz’in dokunulmazlık davasına ilişkin görüşme ertelendi

CHP’li Ali Mahir Başarır, DBP’li Salihe Aydeniz ve İYİ Parti’den Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlık dosyalarına ilişkin görüşme ertelendi. Muhalefetin itirazı üzerine dosyalar bugün Genel Kurul’a iletilmek üzere bırakıldı.

TBMM Anayasa Adaleti Karma Komisyonu’nun CHP Milletvekili Mersin Ali Mahir Başarır, İİS Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DPR) Diyarbakır Milletvekili Salihi Aydeniz’in dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin raporunun görüşülmesi muhalefetin itirazları üzerine ertelendi. .

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre seçimlere iki aydan az bir süre kala AKP ani bir kararla Sirar, Türkkan ve Aydeniz’in dokunulmazlık davalarının bugün TBMM Genel Kurulu’nda görülmesine karar verdi. Ancak başta CHP olmak üzere muhalefet partisi gruplarının genel başkan yardımcıları, AKP gruplarının başkan yardımcılarıyla görüşerek bu karara itiraz etti. Muhalefet, dokunulmazlıkların kaldırılması halinde Melkis’teki yasa görüşmelerini de engelleyeceklerini söyledi.

SEP genel başkan yardımcıları ile CHP grubu arasında yapılan görüşmelerin ardından belgeler bugün Genel Kurul’un görüşüne sunuldu. Ancak SEP grubunun dokunulmazlık tartışmalarından tamamen vazgeçmediği ve dosyaların önümüzdeki hafta Genel Kurul gündemine alınabileceği ifade edildi.

KOMİSYON DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASINA KARAR VERİYOR

Görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefu Salman’ın yargılandığı Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada CHP Başarır hakkında “adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ederek asliye hakimlerine alenen hakaret”ten dava açıldı. Lütfu Türkkan ise PKK saldırısında şehit olan bir askerin yakınına “hakaret” ettiği gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. Saliha Aydeniz ise polisin kendisini durdurmaya çalışmasıyla basın açıklamasına müdahale ettiği için tutanak tutuldu.

TBMM Anayasa Adaleti Karma Komisyonu, üç milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin belgeleri Genel Kurul’a gönderdi.

İlginizi Çekebilir