Almanya’dan depremzedeler için yapılan bağışlara vergi teşviki

Almanya Maliye Bakanlığı, Maraş depremlerinden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yapılan bağışlar için vergi kurallarını gevşetti.

Maraş merkezde meydana gelen ve Türkiye ve Suriye’den 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından Alman hükümeti, bu ülkelerdeki depremzedelere yapılacak bağışlara vergi teşviki sağladı. Almanya Federal Maliye Bakanlığı 28 Şubat’ta yaptığı açıklamada, depremzedelere yapılan bağışlar için vergi kurallarını gevşettiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Afet Genelgesinde bu konuda yayınlanan tedbirlerin kamu maliye bakanlıkları ile mutabakata varıldığı ve 6 Şubat-31 Aralık 2023 dönemini kapsadığı belirtildi.

AFET PROGRAMI HANGİ VERGİ AVANTAJLARINI SAĞLAR?

Afet Genelgesi ile sağlanan vergi indirimlerinden, hayır kurumlarına yapılan bağışlar veya yardım amacıyla açılan özel hesaplar için bağışların vergiye tabi olmaması gerekmektedir. Almanya’da genellikle kamu kuruluşlarına yapılan bağışlar vergiden muaftır. Ancak, Maliye Bakanlığı bağışın vergiden düşülebilir olduğunun kanıtı olarak bağış için fatura isteyebilir. Bugün yayınlanan Afet Genelgesinde, depremzedeler için yapılacak bağışlar için böyle bir talepte bulunulmayacağı, banka dekontu veya nakit ödeme belgesinin yeterli olacağı belirtildi.

DERNEKLER AYRICA VERGİ BAĞIŞ VE stopaj TOPLAYABİLİR

Genelge ile spor, müzik, bahçecilik ve kültür gibi alanlarda faaliyet gösteren dernekler de depremzedeler için bağış toplayabilecek ve vergiden muaf olacak. Genellikle vergi avantajlarından yararlanan bu tür dernekler, tüzüklerinde öngörüldüğü üzere yalnızca kendi bölgelerinde bağış toplayabilirler. Afet Genelgesinde, bu tür derneklerin özel deprem yardım kampanyaları yürütebilecekleri ve bu çerçevede para ve malzeme yardımı toplayarak ihtiyaç sahiplerine dağıtabilecekleri belirtildi.

Genelgede belirlenen tesisler arasında deprem bölgelerinde iş ortakları bulunan işletmeler de yer alacak. Buna göre, depremden etkilenen bir iş ortağıyla iş ilişkilerinin devamını sağlamak için Almanya’daki varlıklarından yeterli yardımı sağlayan bir şirket, bu tutarı faaliyet giderlerinden tamamen düşebilecektir.

DEPREMDEN ÇALIŞANLAR NE TÜR YARDIM ALABİLİR?

Şirketler de depremden etkilenen çalışanlarına maddi destek sağlayabilecek. Bu tür yardımlar için yılda 600 € vergiden düşülebilir limit bulunurken, “olağanüstü özel durumlarda” miktarda artış olabilir. Maliye Bakanlığı’nın bugün yayınladığı bir genelge, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerden etkilenen insanların durumunun genel olarak “olağanüstü hal” olarak kabul edilebileceğini belirtiyor.

Almanya’da birçok şirketin çalışanları maaşlarının bir kısmından vazgeçerek yardım kampanyası yürüttü. Bu tür dayanışma kampanyalarında maaşın kesilen kısmı beyannamede vergiye tabi maaştan düşülür.

İlginizi Çekebilir