Ankara’da temel kazısı sırasında 2 binanın istinat duvarları çöktü, 34 daire tahliye edildi

Ankara’nın Mamak ilçesinde bir binanın temel kazısı sırasında komşu iki binanın istinat duvarı çöktü. Ekiplerin yaptığı incelemenin ardından tedbir amaçlı 34 daire boşaltıldı.

DHA’nın haberine göre, Fakhri Korutürk Mamaka semtindeki inşaat kazısı sırasında Aslı’nın 7 katlı apartmanı ile komşu bir binanın istinat duvarı saat 20.00 sıralarında çöktü.

Haber verilmesi üzerine bölgeye polis, sağlık, itfaiye, AFAD ve belediye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin yaptığı incelemenin ardından 2 apartmanda 34 daire tedbir amaçlı boşaltıldı.

“DAHA ÖNCE UYARDIK”

Aslı’nın evinden tahliye edilenlerden Murat Orak, inşaatla ilgili daha önce uyardıklarını söyledi.

Orak, “Müteahhit olarak her şeyi yaparsanız, kontrol etmezseniz sonuç bu. Bugün bir şey olmadı ama yarın olmayacağının da garantisi yok. Hepimiz, çocuklarımız, dışarıdaki çocuklarımız. Tıpkı şimdi koştuğu gibi, kim izin verirdi, ilk yaptığında düzenli olarak pas geçerdi. Böyle bir sorunumuz olmazdı” dedi.

‘ÇOCUK VERİYORUM, EVE GİTMEK ZOR’

Binada oturan Hüseyin Avcı da yapıda fore kazık olmadığını iddia ederek, “Fore kazık yoktu. Mimarla görüştüm, “Fore kazık serilmeden önce inşaat ve kazı yapılmamalı” dedi. Müteahhit bu binaya 90 adet fore kazık attı. Evdeydim, gürültü yapıyordum. Gündüz çalıştı akşam bir ses duyduk otururken balkona çıktım baktım taşlar yuvarlanıyordu. Çocuğu aldım ve zar zor evden çıktım” dedi.

Binalarda tedbir amaçlı doğalgaz kapatılırken, polis ekipleri de tahliye edilen binalarda ve sokakta nöbet tutuyor.

İlginizi Çekebilir