Anthropic’ten rakip chatbot ChatGPT: Claude

Anthropic, OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet eden bir sohbet robotu olan Claude’u piyasaya sürdü.

Eski OpenAI çalışanları tarafından ortaklaşa kurulan bir girişim olan Anthropic, ChatGPT ile rekabet eden bir sohbet robotu olan Claude’u tanıttı.

Antropik bir sohbet robotu olan Claude’a, belgelerde arama yapma, özetleme, yazma, kodlama ve belirli konularda soruları yanıtlama dahil olmak üzere bir dizi görev atanabilir. Bu açılardan Calude, ChatGPT OpenAI’ye benzer. Ancak Antropik, Claude’un “zararlı sonuçlar üretme olasılığının çok daha düşük”, “iletişim kurmanın daha kolay” ve “daha yönetilebilir” olduğunu öne sürüyor.

Antropik bir sözcü TechCrunch’a “Claude’un çok çeşitli müşteriler ve kullanım durumları için doğru araç olduğuna inanıyoruz” dedi. “Model servis altyapımıza birkaç aydır yatırım yapıyoruz ve müşteri talebini karşılayabileceğimizden eminiz.”

Anthropic, geçen yılın sonlarında gizli bir beta yayınladığından beri Claude’u Robin AI, AssemblyAI, Notion, Quora ve DuckDuckGo gibi lansman ortaklarıyla test ediyor. Dün itibarıyla, API aracılığıyla iki sürüm kullanıma sunuldu: Claude ve daha hızlı ve daha ucuz Claude Instant türevi.

Kaynak: Anthropic, OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet edecek bir sohbet robotu olan Claude’u başlattı – TechCrunch

İlginizi Çekebilir