Antimonopoly Service, konut ve kira fiyatlarındaki artışla bağlantılı olarak önlemler aldı.

Rekabet Kurumu, deprem sonrası konut ve kira artışlarına yanıt verirken, bir ön çalışmayı da onayladı.

Antimonopoly Ofisi, 6 Şubat depremlerinden bu yana emlak fiyatlarındaki dalgalanmaları yakından izliyor. Kurum, olası kartelleşmeye karşı gerekli doğrulama mekanizmalarını ve yaptırımları uygulamak için adımlar atmıştır.

Bu kapsamda Kurum, Ankara’da faaliyet gösteren emlakçılar, emlak danışmanları ve komisyoncuların emlak satış fiyatları ile kiraları birlikte belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerini belirlemek için ön soruşturma başlattı. Sektörde faaliyet gösteren birçok işletmede, kurumun uzmanları tarafından yerinde denetimler yapılmaktadır.

Elde edilen sonuçlara göre, incelemelerin kapsamının diğer illeri de kapsayacak şekilde genişletilebileceği belirtilmektedir. Tekelcilikle Mücadele Dairesi yetkilileri, Maraş merkezde meydana gelen depremler sonrası emlak satışlarında ve mülk kiralama fiyatlarında yaşanan yüksek artışın, yaşadıkları şehirde ev arayan ve deprem nedeniyle başka yerlere taşınmak zorunda kalan tüm vatandaşları rahatsız ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Rekabet Kurumu tüm teknik alt yapısı ve insan kaynağı ile kartelleşmeyi önlemek için emlak piyasasına yönelik incelemelerini derinleştirmeye devam edecek ve piyasa koşulları dışında oluşan fiyatlamalara neden olanların ortaya çıkması halinde sorumlulara en ağır yaptırımları uygulayacaktır. kurmak.”

İlginizi Çekebilir