Apple’dan şeker hastalarına müjde: Kan şekerini iğnesiz ölçmek mümkün olacak

Apple, Apple Watch’a kan şekeri izleme özelliğini ekleme konusunda ilerleme kaydetti.

Teknoloji devi Apple, uzun süredir Apple Watch’a kan şekeri izleme özelliği getirmek için çalışıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre bu konuda ilerleme kaydeden şirket, Apple Watch serisinde iğnesiz kan şekeri ölçüm özelliği sunacak.

Bunu yapmak için Apple, vücuttaki glikoz konsantrasyonunu belirlemek üzere cilt altına bir lazer ışını yansıtmak için optik absorpsiyon spektroskopisini kullanan bir silikon fotonik çip geliştiriyor.

Teknolojinin şu anda konsept aşamasında olduğunu söyleyen Apple’a göre, giyilebilir bir cihaza sığabilecek boyuta getirilmesi gerekiyor. Deri altındaki glikoz konsantrasyonunu ölçmek için lazer kullanan teknoloji daha önce masa üstüydü. Ancak yeni bilgilere göre, iPhone boyutunda bir prototip giyilebilir cihaza sahip olacak kadar ileri gitti.

Apple, bu sistemle insanları diyabet öncesi konusunda uyarabilmek ve diyabet başlamadan önce yaşam tarzı değişikliklerine izin verebilmek istiyor. Böylece tip 2 diyabet insanlarda ortaya çıkmadan önlenebilir.

Teknoloji henüz kullanıma hazır olmasa da gelecekte umut verici görünüyor.

Kaynak: Apple’ın Geleceğe Yönelik İnvazif Olmayan Kan Şekeri İzleme Teknolojisi Apple Watch Kavram Kanıtına Ulaştı – MacRumors

İlginizi Çekebilir