Arka arkaya şık hareketler. . . ama nereye kadar?

Bir yanda mevduat sahipleri memnun değil, diğer yanda bankalar memnun değil. Şimdi piyasa yoğun sisli ortamda yön bulmaya çalışıyor. Ne kadar ileri gidecek ve geçmişte verilen hasarı geri almak ne kadar sürecek? Acil cevap gerektiren kilit sorular.

Bu hafta ekonomik olaylar ve finansal piyasalar açısından yine oldukça hareketli geçti. Aslında hareket çeşitliliği o kadar fazlaydı ki bu haftaki yazıda hangi konu ele alınmalı? Soruyu cevaplamak benim için zor olmadı desem yalan olmaz.

TÜİK, çeşitli göstergeler için periyodik olarak çeşitli veriler ve grafikler yayınlamaktadır. Bunlardan biri yatırım araçlarının reel karlılığı ile ilgilidir. Nitekim hafta başında açıklanan enflasyonun ardından bu konuda kısa bir hatırlatma yapmanın iyi olacağını düşündüm.

Enflasyonun açıklanmasından birkaç gün sonra TÜİK’in temel yatırım araçlarının reel getirilerine ilişkin aylık bazda açıkladığı bu veriler, elbette yatırımcının gelirinin satın alma gücünde reel bir artış gözlemlenmesi açısından önemlidir. resmi olarak enflasyonun etkisine göre düzeltilmiştir.

Aşağıda TÜİK haber bülteninden Mart 2023 ve son 1 yıllık döneme ait yatırım araçları reel getiri grafiklerini verdim.

Kaynak: TÜİK

Kaynak: TÜİK

Her iki grafiğin incelemesinden de görüleceği üzere yıllık değerlemede yatırımcının sadece BİST 100 reel geliri varken mevduat, altın, dolar, euro ve DİBS yatırımcılarının yüzü gülmedi, hatta anaparayı yani anaparayı bile kaybettiler. negatif reel gelire sahiptir.

Geçen aya bakıldığında altın ve BİST100’de yatırımcılar reel kazanç sağlarken, diğer yatırım araçlarında kazançları bir yana sermaye kaybetti.

Şimdi uzun vadede (01.2005-03.2023) mudilerin, dolarların ve devlet tahvillerinin yıllık reel getirilerine daha basit bir bakış açısıyla bakalım.

Büyük resimde 2013 sonundan 2022 sonuna kadar olan ender dönemler dışında dolar yatırımcısı reel olarak hep kazanmış, DİBS 2011 yılına kadar sürekli pozitif getiri sağlamış, sonra dalgalı bir kura girmiş, kaybetmiş görünüyor. . .

Yatırımcıyı mutlu etmezseniz kendisi için yeni alternatifler geliştirecektir. Başka bir deyişle, tasarruflar finansal sistemden dışarı akar. Bu işten sadece bankalar zarar görmez, reel ekonomi de zarar görür.

Depozito ile başlayalım. “Mevduat” ülkemizde yatırımcıların en ünlü ve popüler ürünüdür. Depozitolar grafikte sarı renkte gösterilir. 11.2011-04.2012, 02.2014-11.2014, 02.2017-08.2019, 11.2020-11.2021 dönemlerinde mudiler sürekli tek haneli negatif reel getiri yani kayıp yaşarken Aralık 2021 itibariyle çift haneli reel zarara uğramaya başladılar. ana depozito üzerinde.

KONUYA GELELİM

Geçen hafta, bankacılık sektörü için menkul kıymet yükümlülüklerine ilişkin birkaç kural daha kabul edildi. Bu kuralların bir kısmı büyük döviz mevduatı olan bankaların daha fazla devlet iç borçlanma senedi almasını ve elinde tutmasını zorunlu kılarken, bir kısmı da borç verme faizi belirli bir seviyeyi aşan bankalar için %150’ye kadar devlet iç borçlanma senedi alıp elinde tutmasını zorunlu kılıyordu. Bu durumda DİBS almak zorunda kalan bankalar da diğer yatırımcılar gibi reel olarak kaybedecek.

Bugünün sorusunun iki tarafı var. Bunlardan biri de yatırımcı tarafı. Yatırımcıyı mutlu etmezseniz kendisi için yeni alternatifler geliştirecektir. Başka bir deyişle, tasarruflar finansal sistemden dışarı akar. Bu işten sadece bankalar zarar görmez, reel ekonomi de zarar görür. İşletmeler bankalardan çıkacak kadar kredi bulamıyor. İşin diğer tarafı ise bankacılık sisteminin sağlıklı bir şekilde var olması.

Bankacılık sistemine her şeyden önce devletin ihtiyacı var. Çünkü bankalar her türlü işlemin tescili ve vergilendirilmesinde öncü rol oynamaktadır. Tasarrufların ekonomiye ve dolayısıyla üretime aktarılmasını sağlayarak başta ekonomik büyüme ve istihdam olmak üzere birçok açıdan devlete önemli işlevler yerine getirmektedirler.

Sonuç olarak, bir yandan mevduat sahipleri memnun değil, diğer yandan bankalar memnun değil. Şimdi piyasa yoğun sisli ortamda yön bulmaya çalışıyor. Ne kadar ileri gidecek ve geçmişte verilen hasarı geri almak ne kadar sürecek? Acil cevap gerektiren kilit sorular.

Çıktığımız dalı kesmeyelim. . .

İlginizi Çekebilir