Aslında Masa dağılmadı, taşlar yerine oturdu.

Ancak haklarını inkar etmeden girişe dönelim. çekilme kararı; belki kısa bir süreliğine depremi gündeme getirir. Bu, düşen oy sürecinde SEP’e verilen küçümsenecek bir destek değil. Aslında masa dağılmadı, taşlar yerine oturdu.

O kadar uzun zaman önce değildi. Geçen yıl şubat ayının ilk günlerinde ülkeyi derin bir acı sarmıştı. Halen sayısı tam olarak açıklanmayan bir vatandaşımızı kaybettik. Çoğunun yeri bilinmiyor. Ülke GSMH’sinin %13,5’ini üreten ve nüfusumuzun yaklaşık %15’ine ev sahipliği yapan bölge, tam anlamıyla bir felaket yaşadı. Yüz binlerce insan doğup büyüdüğü, nesiller boyu yaşadığı çevreden göç etmek zorunda kaldı.

Yaşatması için her dönemde siyasi kurgular yaratılır ve kutsanır. gerçekten derin– Devlet hala çadır sağlamaya yetmiyor.

Eskilerin deyimiyle doruğa ulaşan yönetim ve iletişim beceriksizliği, kamuoyu nezdinde her geçen gün yeniden tescillenmektedir.

Ülkenin jeolojik ve ekonomik liderliği tarafından vurgulanan ve aynı zamanda fay hatlarının kırıldığı çok özel bir durumla karşı karşıya kaldık.

AKP’nin 20 yılı aşkın süredir iktidarda olduğu metal yorgunluğunu anımsatan etkiler, Kızılay’da ete kemiğe bürünmüş sözde İslamcı, özünde neoliberal spekülasyon mantığında somutlaşıyor.

Bu olumsuz tabloyu değiştirmesi gereken tek kurum hiç kuşkusuz siyasetti.

Belki de yakın tarihimizde ilk kez karşılaşacağımız bir uygulama hayata geçecek. Farklı siyasi görüşlere sahip partiler ortak bir tutum etrafında birleşerek içinde bulunduğumuz kaostan halkın desteğiyle çıkabilirler.

AKP iktidarı hakkında farklı görüşlere sahip olan ancak vatanseverlik konusunda aynı düşünceleri paylaşan partiler birleşerek Milli İttifak’ı kurdular. Seçimler kendilerine uygun olana kadar adaylarını açıklayacaklar.

Bu olmadı.

Adaylık için kamuoyu yoklaması yapmakta ısrar eden İYİ Parti’lilerin adaylıktan çekildikten sonra seçmenin tercihlerini sorgulaması ilk akla gelenlerden. İlk anda başlayan online istifalara bakılırsa durum onlar için iç açıcı değil.

Beklenmedik bir çıkışla “masa” parçalandı.

Olay, kimileri tarafından bir Truva atı, kimileri tarafından da siyasi hara-kiri olarak tanımlandı. İYİ Parti son seçimde CHP’yi ve kendisine siyasi hayat veren liderini hedef aldı. Bu da yetmedi, içeriği ayrılığı çağrıştıran bir açıklama yaparak İttifak’tan ayrıldı. Üstelik termik santralin iki belediye başkanına “uygunsuz” tekliflerde bulunmayı da unutmadı.

Seçimlerden sonra beklenenden daha fazla halk desteği alan ve özellikle büyük şehirler ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde yükselişe geçen bu partinin daha ileri gitmek istemediği açıktır.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçen hafta yaptığı açıklama dikkatlerden kaçmış olabilir.

AKP döneminde dönüştürülen askeri bölgelerdeki konut inşaatlarından 85 milyar dolar kira elde edildiğinin öne sürüldüğü bu açıklama, İYİ Parti’nin çıkışının perde arkası hakkında ipucu veriyor.

Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin CHP liderine devrine karşı çıkma gerekçeleri elbette sadece imar kirası ile açıklanamaz.

Kayıt dışı ekonomi, Güney Amerika uyuşturucu ticareti, depremden sonra binlerce yeni evin inşa edilmesi, Kızıllay’daki uygulama –diğer kurumlarda daha yüksek miktarlara ulaşmak halk için bilebeka kabiliyetidevletin yüksek çıkarları hakkında fikir vermeye yeter.

Anlaşılan algı denetimi, Milletler İttifakı’nın dağılmasıyla başlamıştır. Bu yaklaşımın SDP+MHP Ortaklığının ömrünü uzatmaya yetip yetmeyeceğini yakında göreceğiz.

Adaylık için kamuoyu yoklaması yapmakta ısrar eden İYİ Parti’lilerin adaylıktan çekildikten sonra seçmenin tercihlerini sorgulaması ilk akla gelenlerden. İlk anda başlayan online istifalara bakılırsa durum onlar için iç açıcı değil.

Ancak haklarını inkar etmeden girişe dönelim. çekilme kararı; belki kısa bir süreliğine depremi gündeme getirir. Bu, düşen oy sürecinde SEP’e verilen küçümsenecek bir destek değil.

Son sözümüz CHP için; 1946’nın hataları ne kadar çabuk unutulursa o kadar iyi.

TİP ve Sol Parti’yi ziyaret ettikten sonra HDP ile ülke bütünlüğü ve demokrasi bağlamında iş birliği yapmak, içine düştüğümüz kabustan kurtulmamıza önemli katkı sağlıyor.

Aslında masa dağılmadı, taşlar yerine oturdu.

İlginizi Çekebilir