Ayrımcılık bitmiyor | Haber sitesi PolitikYol

Ayrımcılık ülkenin her yerinde devam ediyor. Günal Kursun bunun örneklerini yazdı ve ekledi; “Toplumun ötekileştirilen, ayrımcılığa uğrayan ve en temel hakları kısıtlanan kesimleri de bu seçimde Kılıçdaroğlu ile birlikte adaydır.”

Uzun süredir Roman vatandaşlara yönelik ayrımcılıkla mücadele eden Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin başkanı Elmas Arus, “7,7 puan bile deprem bölgesinde ayrımcılığı kırmadı” diyor. Arus’a göre Hatay bölgesinde, özellikle Kirihan ve Antakya’da yaşayan evler deprem yardımı alamıyor. Toplumun belki de “alt” tabakasını oluşturan Roman vatandaşlar genellikle barınma, eğitim, sağlık ve çalışma sorunları yaşarken, deprem sonrası tamamen diz çökme noktasına geldiler.

Deprem yardımında “sadece Roman oldukları için” ayrımcılığa uğramaları, başkalarına yapılan yardımların Roman vatandaşlara kimliklerinden dolayı yapılmaması ya da yeterince temsil edilmemeleri artık kimseyi şaşırtmıyor. Utanmış!

Elbette ayrımcılık sadece Romanlarla sınırlı değil. Deprem mağduru olan ve evi yıkılan M.Ç., GBT’sinde KHK üyesi olduğu ibaresi bulunduğu için Hiçbir Yer’deki “Kylicarslan İkinci Kılıçarslan Pansiyonu KYK”ya alınmadı. Niğda’ya iki çocuğuyla birlikte yerin boş olduğunu bilerek gelen öğretmen M., daha önce pansiyonla iletişime geçerek, KHK üyesi olduğu için önce gözaltına alındıklarını, ardından reddedildiklerini anlatıyor.

Yine deprem nedeniyle ikamet ettiği Adana’da bankaya giden öğretmene, kanun hükmünde kararnameyle eşinden dolayı her depremzedeye verileceği açıklanan düşük faizli kredi verilmedi. Bütün işlemler bittikten sonra bir memur geldi, “Size borç veremiyoruz” dedi ve gerekçesini de “Eşiniz KHK ile ihraç edildi!” Kanun Hükmünde Kararname platformlarının sözcüsü, hoca arkadaşım Münir Korkmaz, sürgündeki eşi Münir Korkmaz, “Çünkü artık konuşmuyoruz, yeni bir ayrımcılıkla karşı karşıyayız” diyerek protesto ediyor.

Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu (Tübitak) ise lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik hazırladığı “deprem bursu” duyurusunda “KHK üyesi olmama” koşulunu getirdi. Üniversite öğrencileri depreme eğilimli bir bölgede. Başvuru koşullarına göre, olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanunlara göre devlet memurluğundan ihraç edilmişseniz, depremzede doktora öğrencisi olsanız bile burs başvurusunda bulunamazsınız.

Utanacak mısın, kızacak mısın yoksa sadece küfredecek misin bilmiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben aday değilim, siz adaysınız” anlamına gelen ilk seçim konuşmasını yaparken sanırım bu gruplar aklındaydı. Bu seçimde Kılıçdaroğlu ile birlikte toplumun ötekileştirilen, ayrımcılığa uğrayan ve en temel haklara sahip kesimleri de aday.

Tüm bu ayrımcılık denizinde boğulmamak için, görevi ayrımcılığı önlemek olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ile elbette iletişime geçebilirsiniz. KHK üyesi olduğunuz için başvurunuzu alıp kitaba koyarlar mı bilmiyorum çünkü burası BM’den “A sınıfı akredite kuruluş belgesi” almak için tüm zamanını harcayan bir devlet kurumu. Herkesin gözü önünde işlenen apaçık bir suça çok kızan , geçen hafta Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olaylar ses getirmedi. Hatırlarsınız ırkçı motiflerle “Beyaz Buzağı”, “Yeşil” ve “Testere” afişlerinin asıldığı maçın ardından 60-70 kişilik bir grup, sırf kuzeniyle Kürtçe konuştuğu için bir taraftara saldırmıştı. .

Ayrıca Tihek bozmaya karar verirse ne olur? Örneğin geçen yıl İstanbul Valiliği’nin 8 Mart’ta Anayasa’ya aykırı olarak aldığı yasaklama kararı nedeniyle Taksim Meydanı’na giden metro hatlarının kapatılması kararı Tihek’e aykırı sayılmıştı. Bu yıl da valilik yönetimi bu meşhur işletmeyi yasaklamaya ve metro hattını kapatmaya devam etti. Kendi kararını bile uygulayamayan bir kurum ayrımcılığı nasıl önler bilemiyoruz ama A sınıfı akreditasyona hazır.Depremde “itibarı kurtaramayan” ama demiri, betonu ve düzgün denetimi kurtaran sistemimiz de öyle. eğilimli konutlar…

İlginizi Çekebilir