BAE Ticaret Anlaşması Beyanı | Haber sitesi PolitikYol

BAE hükümeti, Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın başta ticareti artırmak olmak üzere iddialı stratejik hedeflere ulaşmayı hedeflediğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti basın ofisi, Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaret ve yatırımı güçlendirmek amacıyla dün imzalanan “Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması”na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, iki ülke arasındaki bu anlaşmanın umut verici bir atmosfer oluşturduğu, bu atmosferin iş dünyası arasında daha etkin işbirliğini teşvik edeceği ve iki ülke halkına ve ekonomilerine fayda sağlayacağı belirtildi.

BAE hükümeti yaptığı açıklamada, “Anlaşma, özellikle ticaret hacmini artırmak için bir dizi iddialı stratejik hedefe ulaşmayı hedefliyor.” Dedi.

Türkiye ile BAE arasındaki Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imza töreni dün BAE’nin başkenti Abu Dabi’de Ticaret Bakanı Mehmet Muş, BAE Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tawq Al-Murri ve Ahmed ez- Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zuyudi

Görüşmeye AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan da video konferans yöntemiyle katıldı.

Erdoğan konuşmasında, “Anlaşmanın kapsamlı olması nedeniyle ticaret hacmimizi 5 yılda 25 milyar dolar düzeyine çıkaracağımıza inanıyorum” dedi.

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, anlaşmayı “iki ülke ilişkilerinde nitelikli bir adım” olarak övdü.

İlginizi Çekebilir