Bakan: 3 Mart itibarıyla 11 ilde 21 bin 244 konutun inşaatına başladık.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “3 Mart itibarıyla 11 ilde 21 bin 244 konut inşaatına başladık” açıklaması yaptı.

Adıyaman Afet Yardım Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan açıklamada kuruluş, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depreminin ilk gününden itibaren çalışmalara başladıklarını ve bölge yeniden yapılanana kadar çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Geçici barınma yerlerinin kurulması sürecinin devam ettiğine dikkati çeken Başkanlık, Adıyaman’daki konteyner kentlerde ilave 3 bin bağımsız bölümden oluşan konteyner kent inşaatının devam ettiğini bildirdi. Kurum, “Temelimiz atıldı, prefabrike yapılarımız yapılmaya başlandı. İnşallah 10-15 gün içinde kademeli olarak vatandaşlarımıza ulaştırmaya başlayacağız” dedi. söz konusu.

Tüm illerimizde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve Adıyaman’da yüzde 95 seviyesine gelindiğini belirten kurum, şunları kaydetti: “Tüm illerimizde hasar tespitlerinin durumu; 4 milyon 953 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 622 bin yapı incelendi. 604 bin 856 bağımsız bölüm olmak üzere 212 bin binanın derhal yıkıma tabi olduğunu ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Adıyaman’da 68 bin 12 bağımsız bölümden oluşan 28 bin 547 binanın derhal yıkılacağını, ağır hasar göreceğini ve yıkılacağını belirledik.” dedi.

Enstitü, depremzedelerin sıcak yuvalarına kavuşması için bir devletin alabileceği en hızlı adımı attıklarını belirtirken, eş zamanlı olarak taşralarda Cumhuriyet tarihinin en büyük konut seferberliğini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Afet bölgesinde ilk etapta müzayedeye çıkarılacak, mikrobölgeleme, jeolojik ve zemin etütleri tamamlanmış 319 bin konut için inşaat çalışmalarının başlayacağını açıklayan Kurum, şöyle devam etti:

“Adıyaman’ın İndere merkez ilçeleri, Besni Eskiköy ve Gölbaşı Yukarısöplü’de 47 bin 350 konut ve 13 bin 987 köy evi yapacağız. Köylerimizde vatandaşlarımızın arazileri uygunsa arazilerini kamulaştırarak köylerimizin ihyasını gerçekleştireceğiz, yoksa devlet arazileri veya meralar var, değilse en fazla şahıs arazilerini kamulaştırarak gerçekleştireceğiz. uygun arazi. 21 Şubat’tan itibaren bir hafta boyunca Gaziantep’te 3.377, Adıyaman’da 1.161, Kilis’te 645, Adana’da 590, Hatay’da 1.185, Kahramanmaraş’ta 3.826, Şanlıurfa Malatya’da 897. Sözleşmeleri imzalayarak inşaat sürecini başlattık. 948’i İstanbul’da ve 152’si Osmaniye’de olmak üzere 12.781 konut için. Mart ayının sadece ilk üç gününde 8.463 konutun yapımına başlayacağız. 3 Mart itibarıyla 11 bölgede 21.244 konut inşaatına başladık. İnşallah önümüzdeki 2 ayda 11 bölgemizin tamamında 244 bin konutun temellerini atacağız, merkezlerde, sit alanlarında ve köylerde eş zamanlı inşaat süreçleri yürüteceğiz” dedi.

Kurum, kent merkezlerini bu kentin kültürünü, dinamiklerini, sosyolojisini ve demografik yapısını koruyarak doğru temeller üzerine inşa edeceklerini açıkladı.

Kuruluş, Adıyaman’ı tarihi caddeleri, meydanları ve bahçeleriyle yeniden inşa edeceklerini, başta Ulu Cami olmak üzere yıkılan tüm camileri derhal onaracaklarını belirtirken, bu camilerin minarelerinden yeniden ezan sesinin yükseleceğini bildirdi.

Adıyaman’ın diğer şehirlerle birlikte “hilal gibi” yükseleceğini ifade eden Kurum, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz ve ekibimiz ilk andan itibaren sahadayız, tüm ruhumuzla, aklımızla buradayız. kalp ve her şey. Adıyaman’da evladını kaybeden annemizin çocuklarıyız artık. Annesini babasını kaybetmiş yavrularımızın ailesiyiz. Birlikte birbirimize sahip çıkacağız. Her şeyimizi feda edeceğiz, ailemizden vereceğiz, işimizi vereceğiz, Adıyaman dahil 11 ilimizde hayat normale dönene kadar buradan ayrılmayacağız, hüznün yerini mutluluk alıncaya kadar buradan canlarımızla ayrılmayacağız. erkek ve kız kardeşler. kullanılan ifadeler.

İlginizi Çekebilir