Bakan Akar, KOBİ gezici sahra hastanesinde incelemelerde bulundu

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hastaneye dönüştürülen iki dev çıkarma gemisiyle kurulan sahra hastanesinde 10.177 depremzedeye tıbbi yardım sağlandı.

Seyyar sahra hastanesinde incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk andan itibaren görev başında olduğunu belirterek, “Asil milletimizle omuz omuza vererek tüm bu zorlukların üstesinden gelip şifa bulacağız” dedi. yaralarımız bir yumruk bir yürek gibidir.”

Asrın faciasının hemen ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte geldiği Hatay’da, güvenlik, devriye, arama kurtarma ve arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın soruşturma ve faaliyetleri başladı. Mehmetçi için deprem bölgesinde yaşam destek çalışmaları devam ediyor. Acar, Kahramanmaraş’ta Orgeneraller Güler ve Mehmetçik tarafından kurulan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Mobil Sahra Hastanesi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Hastane personelini çok önemli görevlerinden dolayı tebrik eden Acar, “Büyük bir acı ve keder içindeyiz. Bu yaraları sarmak için asil halkımızla ilk günden itibaren omuz omuza çalışıp tek yumruk tek yürek olarak tüm bu zorlukların üstesinden gelerek yaralarımızı saracağız” dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara, deniz ve hava kuvvetlerinin depremin ilk anından itibaren seferber edildiğini, AFAD ve valilikler koordinasyonunda görev başında olduğunu bildirdi.

Azerbaycan’dan gelen 12 askeri doktor ve 8 hemşireye çalışmalarından dolayı teşekkür eden Akar, Türkiye ile Azerbaycan’ın “iki devlet tek millet” olduğunu belirterek, “44 gün süren Anavatan Harekatı’nda nasıl tek darbe aldınız” dedi. Tek yürek olarak hareket ettiysek, bugün yine aynı şekilde bir mücadele veriyoruz. Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin ve tüm kardeşlerimizin korunması ve güvenliği için üzüntü ve sevinç içinde bir aradayız. Teşekkürler, yaşasın Azerbaycan-Türk kardeşliği” dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MOBİL HASTANE

Necip Fazıl Şehir Hastanesi önünde 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan MSB seyyar sahra hastanesi, deneyimli askeri doktorların da bulunduğu toplam 70 kişi ile depremin ilk günlerinden bu yana vatandaşlara sağlık hizmeti veriyor. tıbbi asistanlar. , idari ve teknik personel. Her türlü acil tıbbi müdahale yapılabilir; İki acil servis, radyoloji bölümü, laboratuvar, sterilizasyon bölümü, ameliyathane, yataklı servis ve eczaneden oluşan sahra hastanesinde bu birimleri destekleyecek destek birimleri bulunmaktadır. Hastane ayrıca tıbbi teşhis için her türlü laboratuvar testlerine, mobil röntgen cihazına ve ultrason cihazına sahiptir. Deprem bölgesinden gelen hasta ve yaralılara acil tıbbi bakım sağlama ve depremzedelerin durumlarını stabil hale getirme görevlerini sürdürmeye devam eden hastanede 7 gün 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.

DEV YÜZEN HASTANELER

Öte yandan depremin hemen ardından bölgeye iş makinesi getiren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük amfibi gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar, içeriye malzeme taşıyarak deprem bölgesinde sağlık hizmeti vermeye başladı. 2. seviye hastane olarak sağlık hizmeti veren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük amfibi hücum gemisi, her biri 560 yatak olmak üzere toplam 1.120 yatak kapasitesine sahip.

Genel cerrah, ortopedik travmatolog, göğüs cerrahı, kalp cerrahı ve damar cerrahı ile iki amfibi anestezi makinesi, elektrokoagülasyon, portatif aspiratör, büyük ve küçük cerrahi kitler, nakil ventilatörü, kombine sedye, oksijen tüpleri, defibrilatör, ventilatör ve ilaçlar/tıbbi malzemeler. cerrah, anestezi uzmanı, acil tıp uzmanı ve ilgili tıbbi destek personeli. Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı çalışanları da gemide görevlendirildi.

Türk ordusunun iki dev çıkarma gemisiyle kurduğu ve hastaneye dönüştürülen sahra hastanesi 10 bin 177 depremzedeye hizmet verdi. Kahramanmaraş’taki sahra hastanesinde 1.910 depremzede tedavi edilirken, 93 ameliyat gerçekleştirildi. Bayraktar TKG ve Sancaktar TKG’de 34 ameliyatın yanı sıra 8.107 depremzedeye sağlık hizmeti verildi. Ayrıca gemilerde Hatice Deniz ve Nur adında iki bebek dünyaya geldi.

Mehmetçi’nin gemilerdeki ve sahra hastanesindeki görevleri devam ediyor.

İlginizi Çekebilir