Bakan Akar’dan Karadeniz’de düşen ABD İHA’sına ilişkin açıklama: Yakından takip ediyoruz

Karadeniz’de ABD’ye ait bir insansız hava aracının düşürülmesine ilişkin konuşan Akar, “Bu olayı yakından takip ediyoruz. Farklı temaslarımız var” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP grup toplantısı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Akar’a, ABD’nin Karadeniz’e insansız hava aracı (İHA) atarak ABD enkazını kurtarmak için Karadeniz’i ABD gemilerine açma söyleminin sorulması üzerine, “Olayı yakından takip ediyoruz” yanıtını verdi.

“Temasların devam ettiğini” ifade eden Akar, A.A.’nın aktardığı şu ifadeleri kullandı: “Çeşitli temaslarımız var, devam ediyorlar. Bu sorunu makul ve mantıklı bir şekilde hem kendi içimizde hem de Amerikalı muhatabımızla tartışarak çözmeye çalışıyoruz. Biz bu sorunun barışçıl çözümünden yanayız.”

“Gemilerin boğazlardan geçmesine izin verilecek mi?” Acar, bu konuda şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile yakın temas halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçlarını yakında göreceğiz” dedi.

“TAHIL KORİDORUNU GENİŞLETMEK İÇİN MÜZAKERELERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Akar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanabilecek gıda krizi riskine yönelik çalışmaları sonucunda ortaya çıkan tahıl koridoru uygulamasının birinciye uygun olarak 120 gün daha uzatılması konusunda görüşmelere başladıklarını bildirdi. Anlaşmanın devamını okuyarak, “Taraflar bunları değerlendirecek ve kararlarını verecekler. İnşallah en kısa sürede bu sorunu olumlu bir şekilde çözmeye çalışacağız” dedi.

Akar, bir gazetecinin tahıl koridorunun devamına ilişkin müzakerelerdeki son durum ve Rusya’nın tahıl koridorunun 60 gün uzatılmasına olumlu yaklaşımının sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Orijinal anlaşmaya uygun olarak tahıl koridorunu 120 gün daha uzatma fikriyle müzakerelere başladık. Arkadaşlarımız Rusya ve Ukrayna ile teknik görüşmeler yaptı. Bakanlar düzeyinde de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar 24 milyon tondan fazla tahıl sevk edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu hem bölgesel hem de küresel barışa, fiyatlara ve istikrara büyük katkı sağlamıştır. Bunun devamı önemlidir. Bu anlamda 2 ay yerine 120 gün temaslarımıza devam edeceğiz. Taraflar bunları değerlendirip bir karar verecek. Tıpkı bizim gibi, BM düşünüyor. Müzakerelerimize devam ediyoruz. Umarım en kısa sürede bu sorunu çözmeye çalışırız.”

Ne oldu?

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), 14 Mart akşamı Karadeniz’de iki Rus Su-27 savaş uçağının Amerikan MQ-9 insansız hava aracını kovaladığını ve MQ-9’un uluslararası sularda düştüğünü duyurdu. uçak düştü.

EUCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, iki Rus Su-27 uçağının Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9 keşif, gözetleme ve keşif insansız hava aracını “profesyonel olmayan bir şekilde önlediği” belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise uluslararası standartlara uygun olarak tüm hava sahası kullanıcılarının dikkatine sunulan Karadeniz’de bir Amerikan MQ-9 insansız hava aracının (İHA) geçici statü bölgesini ihlal ettiğini söyledi. Ukrayna’daki operasyonla bağlantılı olarak .

Haberde, “Moskova saatiyle 09.30 sıralarında yapılan keskin manevra sonucu MQ-9 İHA irtifa kaybederek kontrolsüz uçuşa geçti ve su yüzeyine düştü” denildi. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, İHA ile temas kurmadı ve sağ salim üsse döndü.

İlginizi Çekebilir