Bakan Akar’dan ‘sınır güvenliği’ açıklaması: Video bizden değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye sığınmacıların son günlerde arttığı iddialarını yalanlayarak, “Kaçak geçişlere asla izin verilmiyor. Başka ülkelerde ve farklı zamanlarda çekilmiş videolar kullanılmaktadır. Akar, TSK’nın depremin ilk dakikalarından itibaren seferber olduğunu sözlerine ekledi.

Son zamanlarda, sosyal ağlarda sınırımızı yasadışı olarak geçen göçmenlerin görüntüleri arttı. Resimler, gruplar halinde yürüyen genç erkek göçmenleri gösteriyor. Millet İttifakı başkan adayı ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yasa dışı sınır geçişleri iddialarıyla bağlantılı olarak “Afgan kaçakların Türkiye’ye geldiği” iddialarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı paylaşımda, “Afgan kaçakların ülkemize akın ettiğine dair haberler var. Askerlerimize sesleniyorum. Vatan bizim vatanımız, sınır da namusumuzdur. Sınırda görevinizi yapın, kimseyi dinlemeyin” dedi.

Akar, sınır güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlerin altını çizerek, “Mehmetçik, sınırların onurlu olduğunun bilincinde olarak, sınırlarımızı Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleriyle koruyor ve en ileri teknolojileri kullanarak kaçak sınır geçişlerine asla izin vermiyor. . “

6 Şubat’taki depremlerin ardından ‘Türkiye’ye sığınmacı akınına’ ilişkin iddiaların ortaya atılması üzerine hemen sınır hattında inceleme ve kontroller yaptığını hatırlatan Akar, sivil ve askeri tüm yetkililerle yaptığı görüşme ve incelemelerin ardından hala bir kez daha sınır hattında inceleme ve kontroller yaptığını söyledi. bu açıklamaların tamamen gerçek dışı olduğu ve asılsız olduğu açıktır. Türkiye’de bulunan ve depremde evlerini gönüllü ve güvenli bir şekilde kaybeden Suriyelilerden bir kısmının depremin ardından evlerine ve topraklarına döndüklerini belirten Akar, “Bunun yanı sıra hudutlarımızda geçiş yoktu. Yasadışı hiçbir geçişe izin vermeyeceğimizi herkes bilmeli” dedi.

İlginizi Çekebilir