Bakan Kirişçi’den Şap Açıklaması: 4.5 Milyon Hayvan Aşılandı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye’de hayvanlarda bulunan SAT 2 serotipi ile Şap Hastalığı hakkında açıklama yaptı. Kirişci, aşılama çalışmalarının sürdüğünü ve hastalığın nisan ayı sonunda ortadan kalkacağını belirterek, 4 buçuk milyon hayvanın aşılandığını söyledi.

Türkiye’de hayvan hastalığı olarak bilinen şap hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, hayvanlarda şap hastalığının nisan ayı sonuna kadar ortadan kalkacağını söyledi. Kirishki, bu hastalığın insanlara bulaşmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Bakan Vakhit Kirişçi’nin açıklamaları şöyle:

“Bu aşıları aldıktan sonra dağıtım, sevkiyat ve mücadele yapıyoruz. Genel Müdürlüğümüzden başlayarak strateji geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

“4 milyon hayvan aşılandı”
Her serotipe karşı bir aşı geliştirmelisiniz. Hayvanlarımız sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki kez aşılanmaktadır.

SAT-2 serotipinin teşhisi enstitümüz tarafından 3 Şubat 2023 tarihinde konmuştur. SAT-2 aşısı, 44’ü veteriner hekim olan değerli kardeşlerimiz ve bu enstitünün 200’den fazla çalışanı tarafından 37 gün gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir.

Şap hastalığına karşı yaklaşık 12 milyon doz aşı üretilmiştir. 4,5 milyon hayvan aşılandı. Nisan ayı sonunda hastalık dışarı çıkacak. Çaba sarf ettikçe çalışmalarımız hızla ilerliyor.”

İlginizi Çekebilir