Bakan Kuruluşu: İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut taşınacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’daki 1,5 milyon riskli konutu hem Anadolu hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz iki koruma alanına taşıyacağız.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Kurumlar ve Milli Savunma Bakanı Akar, Antakya AFAD’da düzenlenen Proje Yönergesi Koordinasyon Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakanın konuşmasının başlıkları şöyle:

Artık Hatay’dayız. 23 gün geçti ağrılarımız henüz dinmedi ilk günkü gibi taze. Devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla Hatai’de, 11 ilde bulunuyor. İşlerimizi seferberlik anlayışıyla yapıyoruz. Hatay şehrinin kanaat önderleri ile birlikte geldik. Bu işi yapacak arkadaşlarımız da yanımızdaydı.

“KÜLTÜREL YÖNLERİ DAHİL ETMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Arsa olarak sağlam, güvenli sitelerle yerleşim süreçlerini başlatacağız. Kent meclis binasını, tüm tarihi binaları içerecek ve bu alanlarla Asi Nehri’ni, kentin tüm doğal güzelliklerini ve kültürünü koruyacak anlayışıyla master plan çalışmalarına başladık. Hataylı kardeşlerimizin kültürel değerleri.

Depremin ilk anından itibaren 85 milyon gönül birleşti, görevini yaptı ve depremden sağ kurtulan 11 ile yardımda bulundu. Burada sağlam yerler yapılana kadar hep birlikte çalışacağız. Hasar tespit çalışmalarımız sahada devam ediyor. Antakya Merkez, Kirihan, Defne ve Samandağ ilçesinde daha önce hasar tespit çalışmalarında tespit edilen binalar yeniden rölöve alınacak. Duyurularımızı yeni hasar tespitine göre yapacağız. 1 milyon 520 bin binanın etüdü yapıldı. 202.000 binanın derhal yıkılacağını belirledik. Hatai’de 60.000 binanın yıkıldığını, derhal yıkılması gerektiğini ve ağır hasar gördüğünü tespit ettik.

“SÜRECİ EN İYİ İNŞAAT YÖNTEMİNDE YÖNETECEĞİZ”

Yüzyılın afeti olarak adlandırdığımız Kahramanmaraş merkez depreminde 14 milyon kişiyi derinden sarsan depremde, bundan önceki afetlerde olduğu gibi aynı anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu kapsamda birçok üniversite ile ortak araştırmalar yürütüyoruz. Doğru temel üzerine en doğru yerleşim alanları ve en hassas yapı tekniklerine göre süreci yöneteceğiz. Bu ay sonuna kadar sözleşmelerimizi tamamlayıp ardından etap etap evlerimizi inşa edeceğiz.

Nurdağı’nda 456, Kilis’te 645 ve Adıyaman’da 297 adet kreş için sözleşmeler imzalandı ve inşaatına başlandı. 2.507 yeni konut için sözleşmeleri tamamladık ve inşaat aşamasına başladık.

2.312 konutumuz için sözleşme süreci başlamıştır. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatai ve Şanlıurfa’daki 2663 konutumuzun ihale süreçleri devam ediyor. Şubat ayında 14.500 konut yapmaya başlayacağız. Nisan’dan Mayıs’a kadar önümüzdeki aylarda konut sözleşmelerimizi ve ihalelerimizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.”

“İSTANBUL’DA 1,5 MİLYON BİNA TAŞINACAK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’daki 1,5 milyon riskli konutu hem Anadolu hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz iki koruma alanına taşıyacağız.”

İlginizi Çekebilir