Bakan Nabati: Kuzu ucuz ama tercih edilmiyor, bunun değişmesi gerekiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünya genelinde gıda fiyatlarının manşet enflasyonun üzerinde olduğunu söyledi. Kuzu eti ucuzdur ama kokusundan dolayı tercih edilmez. Bunun da değişmesi gerekiyor” dedi.

Haber Global’in Başak Şengül Özel Fırsatı ile ilgili açıklama yapan Bakan Nebati, “Gıda enflasyonu dünya genelinde genel enflasyonun üzerinde seyrediyor. Tahıl koridoruna rağmen fiyatlar hızla yükseldi, kuraklık şiddetlendi, AB ve İngiltere’de kısıtlamalar getirildi, İspanya, Portekiz ve Afrika’da üretilen sebze sayısı azaldı. Türkiye’de domates üretimi çok yüksektir. Bu konuda bakanlıklarımızla bazı çalışmalar yaptık. Tüm dünya gıda üzerinde enflasyonist baskı altında.

Türkiye’de damak tadı değişti. Kuzu eti ucuzdur ama kokusundan dolayı tercih edilmez. Bunun da değiştirilmesi gerekiyor. Bu çalışmalar belli bir plan dahilinde yapılmalı ve kamu sorumluluk almaktan çekinmemelidir. Burada yapmamız gereken aracıların fiyatları yükseltip yükseltmemesi çok önemli.

Elbette fiyatları kasten şişirenler var. Kasıtlı eylemlerde bulunulması ahlaki olarak yanlıştır, ancak bunları araştırıyoruz ve büyük düzeltmeler yapıyoruz. Fahiş gelirler sağlanıyorsa halkımız da ithalat yoluyla ucuz et alsın” dedi.

İlginizi Çekebilir