Bakan Nebati, “Çalışıyoruz, üretiyoruz, ihraç ediyoruz. Böylece istihdamımız artıyor, işsizlik azalıyor.

Şubat ayında işsizlik yüzde 0,2 artarak yüzde 10’a çıkarken Maliye Bakanı Nebati, TÜİK verilerine göre, “Çalışıyoruz, üretiyoruz, ihracat yapıyoruz. Böylece istihdamımız artıyor, işsizlik azalıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ödemeler dengesi istatistiklerini ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Şubat ayı işgücü istatistiklerini değerlendirdi.

Türk ekonomisi modeliyle yola çıktıklarını ve emin adımlarla yollarına devam ettiklerini vurgulayan Nebati, turizm ve ihracat başta olmak üzere ekonomiye döviz kazandıran hizmetlere öncelik verildiği anlayışında hareket ettiklerini belirtti.

Mart 2023 itibarıyla ekonominin yıllık ihracatının 255,7 milyar dolara ulaştığını kaydeden Nebaty, “Cari dengemiz 6 Şubat depremine rağmen beklendiği gibi gerçekleşti. Altın ve enerji hariç, cari hesap 834 milyon dolarlık pozitif bir denge bildirdi. değerlendirmesini yaptı.

Çalıştıklarını, ürettiklerini ve ihracat yaptıklarını belirten Nebaty, şunları kaydetti:

“Yani istihdamımız artıyor ve işsizlik azalıyor. Küresel salgından bu yana 6,4 milyon insanımız işine gitti. 31 milyon 460 bin kişiye istihdam sağladık. Depremlerin vurduğu şubat ayında genç işsizliği bir önceki aya göre 0,7 puan düşerek yüzde 19,2 oldu. Genel olarak yolumuz doğrudur, yolumuz ücretsizdir. Enflasyondaki düşüş üretim, ihracat ve istihdamla kalıcı hale geliyor.”

İlginizi Çekebilir