Bakan Özera’dan LGS Açıklaması: Depremzedeler diğer illerde de sınava girebilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçiş ortaöğretim sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın deprem bölgesindeki iller de dahil olmak üzere ülke genelinde 4 Haziran 2023’te yapılacağını söyledi.

Bakan Özer, “Olağanüstü hal ilan edilen 10 ilde kayıtlı öğrencilerimiz, dilerlerse diğer illerde de sınava girebilecekler” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS liderliğine ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

“LGS kapsamında merkezi sınav 4 Haziran 2023’te deprem bölgesinde bulunan iller de dahil olmak üzere ülke genelinde yapılacak. Yurt dışında e-okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ile deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerdeki öğrenciler hariç sınav başvuruları 3-13 Nisan tarihleri ​​arasında Bakanlıkça merkezi olarak yapılacak. Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’daki öğrencilerimiz için de özel önlemler aldık. 10 ilde kayıtlı öğrencilerimiz dilerlerse diğer illerde de sınava girebileceklerdir. Bu durumda olan öğrencilerimiz sınava girecekleri il ve ilçeyi başvuru döneminde seçebileceklerdir. Bakanlık olarak deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde bulunan öğrencilerin hangi okullarda sınava gireceklerini ili veya ilçeyi tercih etmeyeceklerini belirleyeceğiz.”

İlginizi Çekebilir