Balance and Oversight Network, “Bizim Demokrasi Görüşümüz” kampanyasını başlattı

Denge ve Gözetim Ağı (DDA), 14 Mayıs seçimleri öncesinde “Bizim Demokrasi Görüşümüz” kampanyasını başlattı.

300’e yakın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran DDA, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yapılacak ilk seçimlerde önemli bir kampanya yürütüyor. “Demokrasiye Bakışımız” başlıklı kampanya, Ankara’da düzenlenen basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu.

Toplantının açılışında konuşan DDA Network temsilcisi Muratjan Ishyldak, DDA’nın tüm faaliyetlerinde katılımcı ve çoğulcu demokrasiyi yaygınlaştırmayı hedeflediğini belirterek, Demokrasiye Bakışımız kampanyasının da bu hedefi içerdiğini belirtti. Işıldak, “Kampanyayı demokrasiyle destekleyelim” dedi.

DDA Network Sözcüsü Zübeyde Ozanözü, “‘Daha özgür bir dünya ve yaşanabilir bir ülke için demokrasinin peşinden gidiyoruz’ diyeceğiz.

“KAMPANYANIN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ VATANDAŞTIR”

Kampanya ile ilgili sunum yapan DDA Genel Koordinatörü Hairie Atash, “Aktif Vatandaşlık” vurgusu yaparak, “Kampanyanın en önemli katılımcısının vatandaşlar olduğunu” söyledi. Ataş kampanya hakkında; Vatandaşları demokratik haklarını bilerek, aktif vatandaşlık bilinciyle hareket etmeye ve aynı zamanda seçim sürecinde oy tercihlerini vermeye teşvik etmek istiyoruz” dedi.

Kampanyanın hedef kitlesinin seçmenler, medya ve siyasi partiler olduğunu belirten Ataş, katılımcı ve çoğulcu demokrasi adına denetim alanını genişleteceklerini söyledi.

DDA araştırma ve geliştirme koordinatörü Hakan Yavuzılmaz, kampanyanın “adil ve özgür seçimler”, “kutuplaşmayı aşma” ve “denge ve kontrol sistemini birleştirme” olmak üzere üç ayağı olduğunu kaydetti.

KAMPANYA OLARAK

DDA, Our View of Democracy kampanyasındaki hedeflerini şu şekilde sıralıyor:

– Vatandaşları, seçim sürecinde oy kullanmaya karar verirken “aktif vatandaşlık” bilinciyle ve demokratik haklarını bilerek hareket etmeye teşvik edin.

– Adil ve özgür bir ortamda seçimleri teşvik etmek, siyasi partilerin ve vatandaşların demokratik seçim kriterleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak.

– Önümüzdeki seçim sürecinde kutuplaşmanın aşılmasında ve karar vericiler ile siyasi partilerin ortak toplumsal taleplere ulaşmasında önemli rol oynamak.

– Vatandaşların günlük yaşamlarında karşılaştıkları sosyo-ekonomik krizin yol açtığı sorunlar ile denge ve kontrol mekanizması arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve farkındalık yaratmak.

KAMPANYA

DDA, “Demokrasi Vizyonu” kampanyası ile tüm seçim süreci üzerinde denge ve kontrol merceğiyle çalışmalarını yürütecek.

“Gözümüz adaylarda”, “Gözümüz taleplerde”, “Gözümüz sandıkta”, “Gözümüz TBMM’de”, “Gözümüz partilerde”, “Gözümüz partilerde” diyenler medyada değil”, tüm bu konularda seçim süreci izlenecek; Brifing notları, politika belgeleri, analitik raporlar ve üretilen videolar hedef kitleye ulaştırılacaktır.

DDA, Demokrasi Vizyonu Kampanyamızın bir parçası olarak tarafsız ve yapıcı bir soru sunuyor: “Demokratik seçimler ne olacak?” ayrıca bir örnek verecek; adil ve özgür seçimler, seçimlerde medya, seçim komisyonları, seçimlerde adil rekabet ve daha birçok konuda kapsamlı içerik çalışmaları yürütecek.

Demokrasi Vizyonu kampanyamız, toplumun her kesiminden vatandaşları, siyasi partileri, seçim adaylarını ve medya kuruluşlarını hedefliyor.

Kampanya kapsamında oluşturulacak bazı içerik örnekleri aşağıda verilmiştir:

– 2018 seçim beyannamelerine dayalı Türkiye denetim bilançosu ve karnesi
– Demokratik seçimlerde medyanın rolü

– Türkiye’de parti içi demokrasi ve adaylık süreci
– 2018 seçim taahhütlerine genel bakış
– Üyelik Aday Profili
– Seçim beyannamelerinde ve genel temalarda denge ve denetim
– 27. dönem milletvekili
– 27. Yasama İncelemesi
– Seçimlerin demokratik kriterlere göre değerlendirilmesi

AKTİF VATANDAŞLIK

Bizim Demokrasi Görüşümüz kampanyasının ana hedeflerinden biri “aktif vatandaşlık”tır. “Aktif vatandaşlık”ın katılımcı ve çoğulcu demokrasiyi güçlendireceğine olan inançla; Aktif vatandaşlık nedir, aktif vatandaş nasıl olunur gibi konularda bilgilendirici ve teşvik edici yazılı ve görsel içerikler sunulacaktır.

DDA bu kapsamda demokrasi konulu seminerler de düzenlemektedir. Türkiye genelinde düzenlenen seminerlerde katılımcılar, kendilerini siyasi parti, “yetkili kurum” olarak görerek, nasıl bir Türkiye’de yaşamak istediklerini ve tespit edilen sorun alanlarının çözüm önerilerini seçim beyannameleri aracılığıyla dile getirmektedirler.

DDA daha önce yerel seçimleri bir “mahalle meselesi” olarak ele almıştı; Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde: “Aramızda para olsun”; Referandum döneminde “Birbirimize bakacak yüzümüz olsun” kampanyaları yürüttü.

İlginizi Çekebilir