BALKAN | 1.500’den fazla fanatik Yahudi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

İsrail güçlerinin koruması altındaki 1.531 fanatik Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenledi.

5-13 Nisan’a denk gelen Pesah (Paskalya) bayramı münasebetiyle fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyor.

İsrail polisi bugün gruplar halinde Mescid-i Aksa avlusuna giren Yahudi yerleşimcileri korurken, Müslümanların ibadet ettiği Kıble Camii çevresine çok sayıda polis konuşlandırıldı.

Mescid-i Aksa’dan sorumlu Filistin İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada, baskına 23 farklı gruptan oluşan 1531 fanatik Yahudi yerleşimcinin katıldığı belirtildi.

Bağnaz Yahudiler Aksı’nın avlusundan geçerken, orada bulunan Müslümanlar tekbir getirerek baskını protesto etti.

Aralarında Türklerin de bulunduğu çeşitli ülkelerden bir grup Filistinli ve Müslüman, fanatik Yahudilerin geçtiği bir yerde namaz kılıyorlardı.

İsrail polisi geçen hafta iki gece üst üste Mescid-i Aksa’da Müslümanlara karşı ses bombaları, plastik mermiler ve coplar kullanarak orantısız güç kullandı, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi ve Batı Şeria’da gerilimi tırmandırdı.

Pesah’a “Aksu’ya Baskın” Çağrısı

Zealot Yahudiler, 5-13 Nisan Pesah sırasında Aksu’ya baskın çağrılarını artırdı.

Bu dönemde bir baskın bekleyen Filistinliler, Ramazan ayı boyunca Müslümanları Mescid-i Aksa’da itikafa çağırdı.

On beş fanatik Yahudi haham, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e, Yahudi yerleşimcilerin Fısıh Bayramı’nda Mescid-i Aksa’da kurban kesmelerine izin verilmesini ve kurbanda başarılı olanlara 5.500 dolar ödül verilmesini talep eden mektuplar yazdı. kurban.

İlginizi Çekebilir