BALKAN | 2 binden fazla mezarlık Berlin’de Müslümanları gömme sözü verdi

Mezarlıkların İslami usullere göre defnedildiğinin ortaya çıkmasının ardından Berlin Eyaleti Çevre, Tüketicinin Korunması ve İklim Bakanlığı, bu yıl Müslümanlar için 2 binden fazla mezarlığın açılacağı sözünü verdi.

Anadolu (AA) haber ajansına konuşan bakanlık sözcüsü Jan Thomsen, bakanlığın Müslümanların dini usullere göre defnedilmesine izin vermesinin önemli olduğunu belirterek, İslami usullere göre defin talebinin artması nedeniyle yeni alanların açılması gerektiğini söyledi. son yıllarda

Bunu bu yıl başaracağını söyleyen Thomsen, Spandau’nun Gatow semtindeki bir mezarlıkta yeni İslami mezarlıkların açılacağı bilgisini paylaştı.

Söz konusu mezarlıktan sorumlu olan Spandau ilçesinin gerekli planlamaya başladığını ve bakanlığın bunun için Federal Çevre Koruma Yasası kapsamında özel izin çıkaracağını söyleyen Thomsen, şunları kaydetti: “Gatow’daki genişlemenin tamamlanması bekleniyor. Mayıs’tan sonra.” dedim.

Thomsen, Gatow’daki mezarlığın yanı sıra Neukölln semtindeki genişleme potansiyeli olan bir Protestan mezarlığında da Mart ayında yeni alanların açılacağını, Pankow semtinde de küçük bir mezarlığın faaliyete geçeceğini söyledi. genişletilmesi planlanmaktadır.

Özetlemek gerekirse, bu yıl mevcut planlar, ön anlaşmalar ve mevcut durum doğrultusunda özel mezarlıklarda 2 binden fazla yeni Müslüman cenazesi oluşturulacak.” Thomsen, bu konudaki mevcut durumun şimdilik önüne geçilebileceğini kaydetti.

Thomsen, Çevre, Tüketiciyi Koruma ve İklim Bakanlığı’nın diğer mezarlıklarda İslami usullere uygun cenaze törenleri yapılması için çaba sarf ettiğini belirterek, ilçe belediyelerinden devlet mezarlıklarında Müslüman cenazeleri için potansiyel yerleri araştırıp belirlemelerini istedi.

Thomsen, bu konuda Protestan mezarlıklarını işletenlere danışıldığını ve yalnızca mezarlık işletenlerin Müslüman cenazeleri için defin yerleri oluşturmaya karar verebileceğini söyledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Devlet Birliği Başkanı ve Berlin Müslüman Mezarlıkları İnisiyatifi Sözcüsü Yakup Ayar, yerel yetkililerin Müslüman mezarlıklarını ilgilendiren bir acil duruma anında müdahale etmelerinden memnun olduklarını, iyi niyetin bir işareti olarak kabul etti.

Düzelterek, 2 bin mezarlığın açılmasının yeterli olmadığını vurgulayarak, “Bu kısa vadede geçici olarak bizi rahatlatacaktır. Ancak orta ve uzun vadeyi düşünürsek bu rakam çok küçük. Eklenmelidir. Çeşitli alternatifler ve çözümler bulunması gerekiyor.” dedi.

Berlin’de 300 binden fazla Müslüman’ın yaşadığını ve bu sayının önümüzdeki yıllarda artacağını vurgulayan Ayar, şöyle konuştu: “Almanya’da defnedilmek isteyen Müslümanların sayısı da artıyor. Özellikle üçüncü ve dördüncü kuşaktan bu yönde talepler var. Bu rakam açıkça yeterli değil. ifadesini kullandı.

Ahr, Berlin yönetimini kısa vadeli düşünmemeye çağırdı ve “İki yıl sonra aynı sorunlarla karşılaşmak istemiyoruz” dedi. dedi.

Berlin yönetiminin, gelecekte Müslümanlara tahsis edilecek yeni yerler konusunda Berlin Müslüman Mezarlıkları İnisiyatifi’ne danışmasını isteyen Ayar, Müslümanların çoğunlukta olduğu Wedding bölgesinde Müslüman mezarlığı açılmasını talep etti.

Berlin’de faaliyet gösteren Müslümanların oluşturduğu çatı dernekler, Berlin Land hükümetinden Müslümanların İslami usullere göre defnedildiği mezarlık sorununu bir an önce çözmesini istedi.

İlginizi Çekebilir