BALKAN | 2022 dünya çapında böyle geçti

2022 yılına damga vuran olaylar arasında 24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlaması, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 96 yaşında ölümü, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında imzalanan tahıl tedarik anlaşması yer alıyor.

Sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) artan fiyatlar ve ülkedeki kötüleşen sosyo-ekonomik durum nedeniyle 2 Ocak’ta Batı Kazakistan’da başlayan gösteriler ülkenin diğer bölgelerine de sıçradı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Chomert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestolar yayılırken, 5-19 Ocak tarihleri ​​arasında ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi.

Dış bağlantılı terör gruplarının saldırısına uğradığını iddia eden Kazakistan, üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (CSTO) 1992 ve 2007’de imzalanan anlaşmaların 3. ve 4. maddeleri uyarınca destek talebinde bulundu. . Olaylar sonucunda 10 gün içinde 225 kişi hayatını kaybetti. 10 Ocak’ta ülke genelinde çatışmalara dönüşen protestolara yol açan olaylarda hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan edildi. Göstericiler kamu binalarını işgal edip ateş ederken, Astana yönetimi güvenlik güçlerine harekete geçme emri verdi. Olaylarla ilgili olarak yaklaşık 10.000 kişi gözaltına alındı.

Pasifik Okyanusu’ndaki yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’nın kuzeyindeki Hunga Ha’apai adasında bulunan yanardağ, 15 Ocak’ta şiddetlenerek kül, buhar ve gaz püskürtmeye başladı. Tonga adalarının neredeyse tamamını vuran patlamanın ardından Tonga, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, Şili ve Japonya için tsunami uyarısı yapıldı. Volkanın püskürmelerinin 2021’deki aktivitelerinden 7 kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Hindistan’ın Karnataka eyaletinde uzun süredir devam eden başörtüsü yasağı, 1 Ocak’ta eyalet kadın koleji Udupi’deki Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takmasıyla tartışılmaya başlandı. Karnataka’daki diğer okullarda, Müslüman öğrenciler sınıfa başörtüsü taktıklarında, Hindu öğrenciler sınıfa safran başörtüsü takarak karşılık verdi. Udupi’de okul yönetimi, hükümet yetkilileri, öğrenciler ve aileleri arasında 19 Ocak’ta yapılan görüşmede çözüm bulunamayınca 5 öğrenci okul dışında protesto gösterisine başladı.

26 Ocak’ta eyalet hükümeti bir uzman grubu oluşturdu. Komisyon görüşünü açıklayana kadar başörtülü öğrenciler üniforma kurallarına uymak ve okula başörtüsüsüz girmek zorundaydı. 31 Ocak’ta öğrenciler başörtüsü takmanın Hindistan anayasasına göre temel bir hak olduğunu savunarak Karnataka Yüksek Mahkemesine itirazda bulundular. Mahkeme, karar açıklanana kadar okula başörtüsüyle gidemeyeceğini söyledi. Mahkeme başkanı ayrıca, devletin başörtüsü yasağı nedeniyle yaşanan gerginlik nedeniyle yarıda kalan eğitime devam edilmesi için yetkililere talimat verdi. Yüksek Mahkeme, iki yargıcın okullarda başörtüsü yasağına karşı çıkması üzerine aynı fikirde değildi.

İsrailli siber güvenlik şirketi NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımının dünya çapında telefon dinleme, ses kaydı, e-posta casusluğu ve kullanıcıların haberi olmadan telefonlardan fotoğraf çekme gibi casusluk faaliyetlerinde kullanıldığı ortaya çıktı. Azerbaycan, El Salvador, Fransa, İngiltere, Polonya, Macaristan, Hindistan, Kazakistan, Ruanda, Fas, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin ve Ürdün’de çok sayıda kişinin Pegasus casus yazılımı tarafından izlendiği iddia edildi.

Şubat ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. “Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta özel askeri operasyon” başlattıklarını duyurdu. Böylece Rus-Ukrayna savaşı başladı. Ukrayna’da sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine tepki olarak birçok ülke Rusya’ya yaptırım uyguladı, vatandaşlarını ülkeden tahliye etti ve Rus diplomatları topraklarından kovdu. Başta Putin olmak üzere Rus siyasetçi ve işadamları, AB ve bazı ülkelerden yaptırımların hedefi haline geldi. Moskova yönetimi de karşılıklılık ilkesi gereği bu ülkelere yaptırım uygulama veya diplomatlarını ülkeden ihraç etme kararı aldı. Olağanüstü bir zirve için bir araya gelen NATO liderleri, Rusya’nın Ukrayna’yı “toplu işgalini” kınadılar. Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 26 Şubat’ta yapılan oylamada Ukrayna’daki terör saldırılarını kınayan bir kararı veto etti.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 12 adaydan hiçbiri ilk turda gerekli olan yüzde 50’lik salt çoğunluğu elde edemezken, ilk turda birinci olan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ikinci turda ikinci olan Marine Le Pen yarıştı. 24 Nisan. Macron oyların yüzde 58.54’ünü alarak yeniden cumhurbaşkanı oldu.

Bu dönemde dünya genelindeki Covid-19 vaka sayısı 500 milyonu aşarken, İslam alemi de Ramazan ayına coşkulu girdi. Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle toplu olarak namaz kılamayan Müslümanlar, iki yıl sonra ilk kez camilerde teravih kıldı.

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskında 180’den fazla kişi yaralandı ve Filistinliler üzerindeki baskı yoğunlaştı. Filistin, Ürdün, Mısır ve Cezayir gibi ülkeler tarafından kınanan baskın, birçok ülkede Müslümanların tepkisine yol açtı. BM’den yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Nisan ayında Batı Şeria’da 19 Filistinli sivili öldürdüğü belirtildi.

Tarihinin en kötü ekonomik kriziyle boğuşan Sri Lanka, ilk kez borcunu ödeyemedi ve temerrüde düştü. Bu dönemde ülkede hükümet karşıtı protestolar tırmanırken, Savunma Bakanlığı orduya gösteriler sırasında kamu malına veya diğer kişilere zarar veren herkese ateş açma talimatı verdi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya, üç ülke liderlerinin huzurunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreçlerine ilişkin üçlü bir memorandum imzaladı.

Afganistan’ın doğusundaki Paktika vilayetini vuran depremde en az 1.150 kişi öldü, en az 1.600 kişi yaralandı. Depremde yaklaşık 3.000 evin yıkıldığı veya ağır hasar gördüğü söylendi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, İskoçya’daki Balmoral Şatosu’nda 96 yaşında öldü. Hayranlar Kraliçe’nin yasını tutarken, bazı ülkelerde yas ilan edildi. Kraliçe Elizabeth’in cenaze töreni öncesi bulunduğu Westminster Hall’daki tabutunu yaklaşık 250 bin kişi ziyaret etti.

Elizabeth II’nin resmi cenaze töreni, dünyanın dört bir yanından birçok üst düzey devlet adamının katılımıyla 19 Eylül’de tarihi Westminster Abbey kilisesinde gerçekleşti. “Yaşlılıktan” öldüğü söylenen Kraliçe’nin naaşı St. George Kilisesi’nde ve aile üyelerinin katıldığı özel bir törenle toprağa verildi. Kraliçe’nin ölümünden sonra 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu.

Seçim rüzgarları Japonya’nın Üst Meclisi’nde eserken, ülkenin en uzun süre görev yapan başbakanı Shinzo Abe, bir Liberal Demokrat Parti adayının seçilmesini desteklemek için halka açık bir etkinlikte konuşurken göğsünden vuruldu. 8 Temmuz’da Nara’da kampanya. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Abe’nin resmi cenaze töreni, aralarında Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 700 yabancı heyetin katılımıyla 27 Eylül’de gerçekleşti.

İran’ın başkenti Tahran’da “polis yardımcısı” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “korku giyme kurallarına uymadığı” iddiasıyla yaşamını yitirdi. Başörtüsü”, 16 Eylül sadece ülkede değil, dünyanın birçok şehrinde protestolara neden oldu. Aylarca süren gösterilerde yüzlerce kişi öldü, yaralandı veya gözaltına alındı, İran’da ateş durmadı.

Dünyanın ilk evcilleştirilmiş tahıllarından biri olan buğdayın üretimi ve arzı, başta iklim değişikliği olmak üzere sorunlar yaşarken, bunlara Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak adlandırılan Ukrayna’daki savaş da eklendi. Savaş buğday krizini derinleştirirken, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da imzalanan tahıl sevkiyat anlaşması sayesinde, 1 Ağustos’ta ilk geminin Odessa limanından ayrılması birçok ülke tarafından memnuniyetle karşılandı. ve uluslararası kuruluşlar.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki bir kongre heyetinin Tayvan’ı ziyareti Çin’de tepkiye neden oldu. Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, “(Pelosi’nin Tayvan ziyareti) Bu tür davranışlar son derece tehlikeli, ateşle oynamak gibi. Ateşle oynayan yanar.” açıklama yaptı Ziyaretin ardından Çin, ada çevresinde gerçek silah ve mühimmat kullanarak askeri tatbikatlar gerçekleştirdi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin ölümünden sonra IŞİD’in başına geçen Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin de öldürüldüğünü duyurdu.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında çıkan izdihamda 156 kişi öldü. İzdiham, Seul’ün eğlence merkezlerinden biri olan Itaewon semtinde meydana geldi. Dar bir sokakta üst üste yığılmış ve yol kenarındaki doktorları kalp masajıyla hayata döndürmeye çalışan insanların görüntüleri dünya gündemine geldi. Ölenlerden bazılarına ani kalp durması teşhisi konuldu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), 15 Kasım itibariyle dünya nüfusunun 8 milyar kişiye ulaştığını bildirdi. UNFPA tarafından yayınlanan bir rapora göre dünya nüfusunun 2030’da 8,5 milyara, 2050’de 9,7 milyara ve 2100’de 10,4 milyara ulaşması bekleniyor.

İngiltere’nin Bristol, Cambridge ve Londra’daki bilim adamlarının laboratuvarda elde ettiği kan, klinik bir çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi. Nakil, akciğerlerden vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri üzerinde çalışarak gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir